Minister zdrowia dał zgodę na przeszczep ręki w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu. Do pierwszej takiej operacji może dojść jeszcze w tym roku. Dotychczas takie zabiegi wykonywano w szpitalu powiatowym w Trzebnicy (Dolnośląskie).
Jak powiedział PAP rzecznik USK we Wrocławiu Monika Kowalska, ministerialna zgoda oznacza, że transplantolodzy z tej placówki rozpoczęli przygotowania do pierwszej takiej operacji.
"Trudno powiedzieć, kiedy dokładnie do niej dojdzie, ponieważ tego typu operacje nie są częste" - dodała rzecznik.
Pełnomocnik dyrektora szpitala ds. transplantacji dr Paweł Chudoba podkreślił, że USK jest trzecią placówką w Polsce, która podjęła się takiej operacji i będzie korzystać z doświadczenia chirurgów ze szpitala powiatowego w Trzebnicy.
"Zgodę na przeszczep ręki ma również ośrodek w Gliwicach. My chcemy współpracować z kolegami z Trzebnicy, gdyż oni mają największe doświadczenie w takich zabiegach" - powiedział Chudoba.
USK współpracuje już z trzebnickim szpitalem na poziomie przewlekłej opieki nad pacjentami, którym wykonano transplantację kończyny. To właśnie w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym są oni profilaktycznie badani, hospitalizowani i otrzymują długotrwałą, dodatkową opiekę medyczną, jeśli zachodzi taka potrzeba.
Na całym świecie przeszczepiono ponad 40 kończyn górnych, z czego siedem w Szpitalu Powiatowy im. Św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy. Pierwszy przeszczep w Polsce odbył się w 1971 roku. Wykonał go zespół pod kierunkiem prof. Ryszarda Kocięby.
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.