Minister zdrowia dał zgodę na przeszczep ręki w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu. Do pierwszej takiej operacji może dojść jeszcze w tym roku. Dotychczas takie zabiegi wykonywano w szpitalu powiatowym w Trzebnicy (Dolnośląskie).
Jak powiedział PAP rzecznik USK we Wrocławiu Monika Kowalska, ministerialna zgoda oznacza, że transplantolodzy z tej placówki rozpoczęli przygotowania do pierwszej takiej operacji.
"Trudno powiedzieć, kiedy dokładnie do niej dojdzie, ponieważ tego typu operacje nie są częste" - dodała rzecznik.
Pełnomocnik dyrektora szpitala ds. transplantacji dr Paweł Chudoba podkreślił, że USK jest trzecią placówką w Polsce, która podjęła się takiej operacji i będzie korzystać z doświadczenia chirurgów ze szpitala powiatowego w Trzebnicy.
"Zgodę na przeszczep ręki ma również ośrodek w Gliwicach. My chcemy współpracować z kolegami z Trzebnicy, gdyż oni mają największe doświadczenie w takich zabiegach" - powiedział Chudoba.
USK współpracuje już z trzebnickim szpitalem na poziomie przewlekłej opieki nad pacjentami, którym wykonano transplantację kończyny. To właśnie w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym są oni profilaktycznie badani, hospitalizowani i otrzymują długotrwałą, dodatkową opiekę medyczną, jeśli zachodzi taka potrzeba.
Na całym świecie przeszczepiono ponad 40 kończyn górnych, z czego siedem w Szpitalu Powiatowy im. Św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy. Pierwszy przeszczep w Polsce odbył się w 1971 roku. Wykonał go zespół pod kierunkiem prof. Ryszarda Kocięby.
Usługa "Podpisz dokument" przeprowadza użytkownika przez cały proces krok po kroku.
25 lutego od 2011 roku obchodzony jest jako Dzień Sowieckiej Okupacji Gruzji.
Większość członków nielegalnych stowarzyszeń stanowią jednak osoby urodzone po wojnie.