Szefowie Komisji Europejskiej, Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Europejskiego Banku Centralnego spotkali się późnym wieczorem w poniedziałek w Berlinie w celu przedyskutowania kompromisowej propozycji porozumienia z Grecją, której grozi bankructwo.
W rozmowach uczestniczą też kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Francois Hollande - podały niemieckie media.
W Berlinie był już wcześniej przewodniczący KE Jean-Claude Juncker, który wraz z Merkel i Hollandem uczestniczył w wieczornym spotkaniu w urzędzie kanclerskim z 20 wiodącymi koncernami europejskimi. Natomiast szefowa MFW Christine Lagarde i prezes EBC Mario Draghi przybyli do stolicy Niemiec specjalnie na spotkanie w sprawie Grecji.
"Przedmiotem dyskusji jest ostateczna oferta wierzycieli (dla Grecji)" - pisze agencja DPA, powołując się na źródło wśród uczestników spotkania. Podstawą rozważanej propozycji jest program pomocowy dla Grecji z 2012 roku, przedłużony do końca czerwca.
Zdaniem DPA wierzyciele "przystawili Grecji pistolet do piersi".
Jak twierdzi "Die Welt", premier Grecji Aleksis Cipras nie uczestniczy w rozmowach. Grecki polityk czeka w Atenach na wynik rozmów.
Merkel i Hollande przeprowadzili w niedzielę wieczorem szereg rozmów telefonicznych z Ciprasem. Rzecznik rządu Steffen Seibert ocenił te rozmowy jako konstruktywne. Według niemieckiego ministerstwa finansów, po spotkaniu w Berlinie nie planuje się nadzwyczajnego spotkania krajów strefy euro.
Mimo trwających już cztery miesiące rozmów, władze Grecji nie zdołały dotąd porozumieć się z MFW i swymi partnerami ze strefy euro w sprawie uwolnienia wynoszącej do 7,2 mld euro pozostałej transzy pomocy, co zapobiegłoby bankructwu państwa. Kredytodawcy domagają się jednak w zamian kontynuowania reform i cięć budżetowych, co Ateny odrzucają. 30 czerwca kończy się przedłużony plan pomocowy dla Aten.
Sytuacja finansowa Grecji jest dramatyczna - do 5 czerwca musi spłacić kolejną transzę swych należności wobec MFW w kwocie około 300 mln euro. Łącznie MFW powinien od niej otrzymać w tym miesiącu około 1,55 mld euro. Rzecznik MFW William Murray ostrzegł, że Grecja zostanie pozbawiona finansowania z Funduszu, jeśli nie zapłaci należnej raty.
Europa Środkowa na pół wieku znalazła się pod kontrolą ZSRS.
Do wyboru nowego papieża potrzeba dwóch trzecich głosów, czyli 89.
Co powiedział Jan Paweł II, co Benedykt XVI, a co Franciszek?
Poprzedzające konklawe spotkania kardynałów przeżył on jako „piękne i poważne rekolekcje”.
Na godzinę 10.00. zaplanowano Mszę św. Pro eligendo Romano Pontifice (o wybór papieża rzymskiego).