Reklama

CBA kontroluje Prokuraturę Generalną

CBA prowadzi kontrolę przetargów informatycznych w Prokuraturze Generalnej. Wg prokuratury kontrola obejmuje trzy przetargi dotyczące systemu wsparcia postępowań przygotowawczych i system cyfryzacji akt. Ze spokojem czekamy na jej wyniki - mówi rzecznik PG Mateusz Martyniuk.

Reklama

Rzecznik Centralnego Biura Antykorupcyjnego Jacek Dobrzyński powiedział PAP, że CBA na podstawie własnych materiałów i analiz postanowiło skontrolować przetargi w Prokuraturze Generalnej z lat 2012-15 i dysponowanie mieniem prokuratury w tym czasie.

Kontrola CBA rozpoczęła się 27 maja i potrwa trzy miesiące. Zgodnie z prawem można ją przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy. Nieoficjalnie PAP dowiedziała się, że w kręgu zainteresowań Biura są przetargi informatyczne i komputerowe.

Dobrzyński nie sprecyzował, czy chodzi o te przetargi, ale przypomniał, że szef CBA Paweł Wojtunik już w 2010 r. zapowiadał, że Biuro będzie się przyglądało zamówieniom publicznym urzędów publicznych. Było to po wybuchu tzw. infoafery m.in. w MSW, MSZ i Komendzie Głównej Policji.

Według tvn24.pl, który napisał o kontroli, chodzi o przetargi dotyczące rozbudowy wspomagającego pracę prokuratury systemu Libra oraz na system cyfryzacji akt postępowań przygotowawczych.

Rzecznik prasowy PG prok. Mateusz Martyniuk powiedział PAP we wtorek, że sprawa dotyczy trzech przetargów: w sprawie systemu informatycznego prokuratury Libra oraz dwóch kolejnych związanych z projektem digitalizacji akt, czyli przetargu na sprzęt komputerowy oraz na odpowiednią aplikację.

"Każdego roku Prokuratura Generalna przekazuje CBA informacje dotyczące przetargów. Ze spokojem czekamy na wyniki tej kontroli" - zaznaczył Martyniuk.

Dodał, że przetarg na system Libra był już wiele razy kontrolowany przez sądy i Krajową Izbę Odwoławczą. "Bez żadnych zastrzeżeń KIO orzekła, że przetarg został przeprowadzony zgodnie z prawem i wszelkimi procedurami" - wskazał Martyniuk.

Co do dwóch przetargów związanych z cyfryzacją akt w związku z tym, że jest ona finansowana ze środków unijnych, co miesiąc - jak zaznaczył prokurator - "jesteśmy dogłębnie kontrolowani przez tzw. władzę wdrażającą". "Te kontrole unijne nie miały najmniejszych zastrzeżeń do realizacji tego zamówienia" - dodał.

"Projekty związane z digitalizacją akt zostały już zakończone. Sprzęt został dostarczony w listopadzie 2014 r., a aplikacja została dostarczona w kwietniu tego roku. Ten projekt został już także rozliczony, o jego wynikach i samej idei digitalizacji akt będziemy jeszcze w czerwcu informować" - dodał prokurator Martyniuk.

Od 2011 r. CBA prowadzi czynności śledcze w postępowaniu Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie ws. nieprawidłowości w przetargach z lat 2007-10 na zakup sprzętu i usług teleinformatycznych przez Centrum Projektów i Usług Informatycznych b. MSWiA i Komendy Głównej Policji. W październiku 2011 r. zatrzymano w tej sprawie pierwsze osoby. W toku postępowania zebrano też dowody przestępstw związanych z zamówieniami także w innych instytucjach, m.in. w MSZ i GUS.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
4°C Czwartek
wieczór
3°C Piątek
noc
2°C Piątek
rano
4°C Piątek
dzień
wiecej »

Reklama