Reklama

Caritas największą organizacją charytatywną w Polsce

Ks. Marian Subocz, dyrektor Caritas Polska przedstawił biskupom zgromadzonym w Warszawie pomoc Kościoła na rzecz ubogich, realizowana w strukturach Caritas. Przy okazji zaapelował o tworzenie kół Caritas w każdej parafii oraz o uwrażliwianie kleryków na etapie formacji na potrzeby ludzi potrzebujących, chorych i ubogich.

Reklama

Dożywianie dzieci w świetlicach

Najbardziej dotkliwy dla dzieci w Polsce - jak podkreślił ks. Subocz - jest głód. W różnych źródłach szacunki dotyczące skali niedożywiania dzieci w Polsce wahają się od 130 tys. dzieci cierpiących z powodu niedożywienia (dotyczy tylko dzieci w wieku 7-12 lat) do 1,5 min wszystkich polskich dzieci wymagających dożywiania. Według raportu z badań niedożywienia w Polsce międzynarodowej firmy MillwardBrown aż 120 000 polskich dzieci przychodzi do szkoły głodnych, a dla ponad 70 000 jedynym posiłkiem w ciągu dnia jest obiad ze szkolnej stołówki. Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez SMG KRC prawie co trzecie dziecko w wieku 7-15 lat wymaga dożywiania. Pod względem ubóstwa w UE, Polska klasyfikuje się na 24 miejscu, biorąc pod uwagę niedożywienie dzieci jesteśmy zaraz za Rumunią i Bułgarią.

Z raportu GUS za rok 2011 wynika - jak zaznacza ks. Subocz - że w trudnej sytuacji są rodziny wielodzietnych. Ponad 8,5 % takich rodzin odmawia sobie mięsa a 7,4% owoców i warzyw z powodu ubóstwa. Ponad milion dzieci w Polsce jest dotkniętych biedą. Do 2013 r. Caritas prowadziła dożywianie w świetlicach dofinansowane przez Carrefour. W 2013 tą drogą otrzymało wsparcie 1260 dzieci.

Bezdomni

Ks. Subocz poinformował, że w całym kraju Caritas oferuje bezdomnym 3 tys. miejsc, zaś w miarę potrzeb możliwe jest tworzenie nowych. We wszystkich placówkach Caritas w Polsce w 2012 roku w sumie pomocy udzielono 7 tyś. osób. Caritas opiekuje się bezdomnymi i potrzebującymi przez cały rok ale zima jest okresem szczególnym. Wzrasta wtedy zapotrzebowanie na miejsca noclegowe, ogrzewalnie i ciepłe posiłki. W 2012 roku Caritas wydała l min 800 tysięcy posiłków dla potrzebujących.

W Polsce przebywa ponad 30 tysięcy osób bezdomnych, są wśród nich także kobiety i dzieci. 8,5 tysiąca spośród nich mieszka na ulicach, w opuszczonych domach i działkowych altanach. Alkohol, bezrobocie, rozwody - to główne przyczyny bezdomności. Przeciętnie polski bezdomny pozostaje bez dachu nad głową przez około 6 lat. Bezdomność w Polsce to głównie bezdomność mężczyzn.

Pomoc migrantom i uchodźcom

To bardzo ważny element działania Caritas - podkreśla ks. Subocz. Caritas Polska od ponad 20 lat prowadzi Centra Pomocy Migrantom i Uchodźcom, które co roku udzielają wsparcia blisko 3 000 potrzebującym. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu diecezjalne Centra zatrudniają profesjonalnych pracowników, którzy zapewniają kompleksową pomoc: społeczną, prawną, psychologiczną oraz zawodową. Pomoc ta jest realizowana w Warszawie, a także przy wschodniej granicy państwa w Białymstoku, Białej Podlaskiej oraz Lublinie, a także na Zachodzie w Zgorzelcu oraz Zielonej Górze. Swoje wsparcie zapewniamy współpracując systematycznie z MSW oraz Ośrodkami dla Cudzoziemców prowadzonymi przez Urząd ds. Cudzoziemców oraz Ośrodkami Strzeżonymi dla Cudzoziemców prowadzonymi przez Straż Graniczną, w których m.in. prawnicy Caritas pomagają uchodźcom, a psychologowie wspierają cudzoziemskie rodziny w nowej ojczyźnie. Prowadzimy działania na rzecz integracji uchodźców ze społeczeństwem przyjmującym, organizując turnusy wakacyjne dla dzieci uchodźców.

Caritas Polska - podkreśla ks. Subocz - nie pozostanie obojętna na zjawisko migracji wywołanych nowymi konfliktami zbrojnymi i prześladowaniem chrześcijan na Bliskim Wschodzie. Jako społeczność 44 Caritas diecezjalnych posiada ona ponad 600 miejsc wstępnie w ośrodkach w całej Polsce. Rocznie pomaga 3000 tysiącom uchodźców.

Współpraca zagraniczna

Ks. Subocz poinformował, że Caritas Polska współpracuje szczególnie z Caritas Europa i Caritas Internationalis.

Na rzecz potrzeb za granicą w latach 2014 -2015 odbyły się 2 ogólnopolskie zbiórki w kościołach na prośbę KEP (Bałkany, Nepal) oraz 2 wezwania do modlitwy o pokój na Ukrainie. W 2014 r. pomagaliśmy szczególnie na Ukrainie, na Bałkanach, na Bliskim Wschodzie (Gaza, Irak, Syria, Liban), w Azji (Filipiny, Sri Lanka) 13 projektów w 7 krajach Afryki oraz w kilkudziesięciu innych miejscach.
Dodatkowo, od 2006 r. Caritas Polska koordynuje wakacje dzieci polonijnych W 2014 r. 19 Caritas w Polsce zorganizowało 38 turnusów kolonijnych, w których uczestniczyło 1655 dzieci polonijnych ze wschodu (989 dzieci z Białorusi, 601 dzieci z Ukrainy, 45 dzieci z Litwy, 20 dzieci z Rumuni) oraz 2102 dzieci z Polski. Dofinansowanie każdego roku się zmniejsza, w 2014 otrzymaliśmy z MSZ 2 min zł, w 2015 370 tys.

Co dalej?

W ramach rekomendacji na przyszłość, dyrektor Caritas Polska wskazał m. in, że w każdej parafii powinien powstać Parafialny Zespół Caritas - PZC (obecnie jest w około połowie parafii w Polsce 5000 PZC). Ponadto w każdym kościele powinna być widoczna skarbonka na cele charytatywne z logo Caritas, a proboszcz powinien cyklicznie informować o zrealizowanych działaniach przez parafialny zespół bądź inną grupę charytatywną i zachęcać do zaangażowania na poziomie parafii.

Oprócz tego - proponuje ks. Subocz - w seminariach duchownych powinny być specjalne zajęcia z dokumentów kościelnych nt. posługi charytatywnej Kościoła, a w każde wakacje klerycy powinni mieć możliwość odbycia obowiązkowych praktyk, kontaktu z potrzebującymi, ucząc się wrażliwości i odpowiedzi na potrzeby, zajmując się poszczególnymi grupami społecznymi (kolonie, niepełnosprawni, hospicja, szpitale). Dodatkowo powinny się odbywać w seminariach duchownych cykliczne spotkania ze świadkami Miłosierdzia czyli osobami zaangażowanymi czynnie w pomoc. "Klerycy muszą poznać problemy i bolączki społeczeństwa, w którym będą później pracować" - podkreślił ks. Subocz.

Jego zdaniem wskazane jest, żeby na którymś z uniwersytetów powstał wydział Caritas.

«« | « | 1 | 2 | 3 | » | »»

TAGI| CARITAS

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
5°C Poniedziałek
rano
8°C Poniedziałek
dzień
9°C Poniedziałek
wieczór
6°C Wtorek
noc
wiecej »

Reklama