Pięć szkół z województwa śląskiego, w tym cztery z naszego regionu, włączyło się do projektu pomocy dla sierocińca w Zambii "Ozłacamy Kasisi". Wśród nich jest Gimnazjum Katolickiego Towarzystwa Kulturalnego w Bielsku-Białej.
Anglojęzyczna Szkoła Podstawowa Oxford Primary School w Bielsku-Białej, Niepubliczna Szkoła Podstawowa i Gimnazjum Fundacji Królowej św. Jadwigi w Koszarawie Bystrej, Gimnazjum Katolickiego Towarzystwa Kulturalnego w Bielsku Białej i Przedszkole nr 26 w Tychach - to pięć placówek w województwie śląskim, które zdecydowały się zaangażować w "Ozłacanie Kasisi" - projekt Fundacji Kasisi, założonej przez Szymona Hołownię. Na 16 czerwca - Międzynarodowy Dzień Dziecka Afrykańskiego - zaplanowano finał akcji.
Kasisi to wioska w Zambii, gdzie w Children’s Home - Domu Dziecka od stu lat schronienie, opiekę i możliwości rozwoju znajdują osierocone dzieci. Dom utrzymuje się dzięki darom materialnym ludzi dobrej woli z całego świata. Prowadzą go polskie siostry - Służebniczki Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej ze Starej Wsi. Opiekują się 250 dziećmi.
"Ozłacamy Kasisi" to propozycja fundacji dla szkół, uczniów, ich rodziców i nauczycieli. Akcja obejmowała dwa filary: edukację i pomoc materialną: zbiórkę złotówek, które pozwolą realnie odmienić życie podopiecznych sierocińca.
Urszula Rogólska /Foto Gość
Żywiołowe wykonanie "We are the world" to jeden z prezentów gimnazjalsitów z Bielska-Białej dla Kasisi
Szkoły, które decydowały się wziąć udział w projekcie, poznawały historie dzieci z Kasisi i realia życia w Afryce, m.in. fakt, że w Afryce duża rodzina jest w stanie przeżyć jeden dzień za niecałe 5 zł! Celem akcji było uświadomienie młodym, jak wielka może być siła solidarności małych gestów, leżąca u podstaw idei crowdfundingu - finansowania społecznościowego, a przede wszystkim doświadczenie, że pomaganie innym może być pasją.
"We are the world"
Swój finał projektu przygotowali także uczniowie Gimnazjum Katolickiego Towarzystwa Katolickiego w ramach szkolnego koncertu talentów. Razem z nimi byli starsi koledzy z Liceum KTK. Najpierw na scenie zaprezentowali swoje różnorakie talenty - nie zabrakło piosenek i muzyki wielu gatunków, śpiewanych w językach angielskim i francuskim, tańca nowoczesnego, baletu, popisów sztuk walki i aktorskich.
Na zakończenie wszyscy młodzi artyści wykonali słynny utwór "We are the world", zaśpiewany po raz pierwszy przez wokalistów amerykańskich w 1985 z myślą o wsparciu głodujących Afrykańczyków.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.