Pięć szkół z województwa śląskiego, w tym cztery z naszego regionu, włączyło się do projektu pomocy dla sierocińca w Zambii "Ozłacamy Kasisi". Wśród nich jest Gimnazjum Katolickiego Towarzystwa Kulturalnego w Bielsku-Białej.
Jak mówiła Jadwiga Grudzińska, reżyser widowiska i opiekun szkolnego koła kabaretowo-teatralnego, w pokazie talentów najważniejsze jest to, by przełamać własną nieśmiałość, tremę przed publicznym występem.
Marek Wojtowicz, dyrektor szkół, podkreśla, że uczniowski koncert za każdym razem prezentuje różnorodność pasji uczniów. - Na co dzień nauka jest dla nich bardzo ważna, mocno pracują na bardzo dobrą opinię szkoły. W tym dniu pokazują, że mają też pasje, zainteresowania wykraczające poza szkolne wymagania, a które świadczą o tym, jak bardzo są kreatywni i… chcą się swoimi talentami dzielić.
Bransoletki i tort
Urszula Rogólska /Foto Gość
Sznurkowe bransoletki bielskich uczniów polecą do Afryki
Wspólne wykonanie "We are the world" to jeden z elementów ich udziału w akcji "Ozłacamy Kasisi". Wszystkim dzieciom z sierocińca wyślą także wykonane przez siebie sznureczkowe bransoletki. Z okazji Dnia Dziecka Afrykańskiego bardzo chcieli wysłać jeszcze jeden prezent - tort z truskawkami w kształcie Afryki z czekoladowym napisem Kasisi. Rzecz niemożliwa, więc przy torcie spotkali się we własnym gronie. Towarzyszyła im skarbonka na monety złotowe, które zasilą konto fundacji.
Do udziału w akcji zachęciła uczniów Anna Ficoń, szkolna anglistka. - W czasie rekolekcji w Korbielowie poznałam Szymona Hołownię. Kiedy słuchasz, jak opowiada o Kasisi, nie sposób nie zaangażować się w pomoc - podkreśla. - Cieszę się, że nasi uczniowie - zawsze bardzo otwarci na wszelkiego rodzaju akcje pomocy i wolontariat - dali się zarazić ideą pomocy dla Kasisi. To na pewno nie ostatnia nasza akcja dla zambijskiego sierocińca.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.