Ponad 3 tys. arabskich chrześcijan manifestowało w minioną niedzielę przed zespołem klasztornym w miejscowości Tabgha nad Jeziorem Galilejskim.
Benedyktyński ośrodek, gdzie mieści się sanktuarium upamiętniające rozmnożenie przez Jezusa chlebów i ryb, padł w ubiegłym tygodniu ofiarą podpalenia. Dokonali go najprawdopodobniej żydowscy ekstremiści, co można sądzić po umieszczonych przez napastników napisach.
W niedzielę sanktuarium ponownie otwarto dla wiernych, a uroczystej Mszy z tej okazji przewodniczył były patriarcha łaciński Jerozolimy abp Michel Sabbah. Po liturgii odbyła się demonstracja, której uczestnicy żądali od policji i władz izraelskich wyjaśnienia tego zajścia i ukarania sprawców. Zwracano uwagę na rasistowski charakter wandalskiego ataku, który mógł narazić na szwank również ludzkie życie.
Łaciński patriarchat Jerozolimy przypomniał przy tej okazji, że nie był to pierwszy tego typu incydent wymierzony w chrześcijan zamieszkujących Ziemię Świętą. Niestety izraelska policja w takich przypadkach działa nadzwyczaj opieszale i rzadko dochodzi do wykrycia sprawców.
Witało ich jako wyzwolicieli ok. 7 tys. skrajnie wyczerpanych więźniów.
Trump powiedział w sobotę, że "powinniśmy po prostu oczyścić" palestyńską enklawę.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.