Wczoraj w całej Polsce modlono się o jego rychłą beatyfikację podczas Mszy św.
a wieczorem na modlitewnych czuwaniach, których kulminacja nastąpiła o 21.37 -
w godzinie śmierci Papieża. Polacy uczcili wówczas pamięć Papieża modlitwą w
ciszy i zapalając znicze.
Łódź
Tłumy w łódzkiej katedrze i innych kościołach archidiecezji łódzkiej modliły się o rychłą beatyfikację Jana Pawła II. Poza modlitwami były koncerty, oratoria, kwiaty i tysiące lampek.
Pod łódzkimi pomnikami Jana Pawła II od rana wierni zapalali znicze. Najwięcej pod postumentem znajdującym się przed katedrą. Po południu zaczęło też przybywać tam kwiatów. Swoje wieńce złożyli między innymi kibice piłkarscy i bukieciarki z Placu Barlickiego.
Główne uroczystości odbyły się w katedrze. Mszy świętej przewodniczył abp Władysław Ziółek, który w homilii przypomniał papieskie apele z różnych pielgrzymek do Polski. „Musimy koniecznie coś zrobić, aby słowa Ojca Świętego nie stały się dla nas banałem, ale prawdziwym dynamitem – proroctwem na przyszłość” – mówił metropolita łódzki.
Według niego nauczanie papieskie, szczególnie to związane z naszą ojczyzną, powinno stać się – jak mówił abp Józef Życiński – „drugą konstytucją Rzeczpospolitej” i „lekturą obowiązkową” dla nas wszystkich.
„Trzeba koniecznie pytać, jacy dziś jesteśmy po tym pontyfikacie. Czy ciągle – zamiast nawrócenie, odnowienia przymierza z Bogiem – pozostaje nam tylko okolicznościowe wzruszenie?” – zastanawiał się abp Ziółek.
„Nie możemy zatrzymywać się tylko na zewnętrznym okazywaniu czci dla Papieża, ale trzeba nam prawdziwie – wewnętrznie, do serca – przyjąć i wypełnić wszystko, co do nas mówił i czego nas uczył” – apelował abp Ziółek.
Po liturgii odbyło się modlitewne czuwanie, a w godzinie śmierci Jana Pawła II, o 21.37, tłum uczestniczył w Apelu Jasnogórskim przy rozświetlonym setkami zniczy pomniku papieża–Polaka.
W sanktuarium Miłosierdzia Bożego po Apelu Jasnogórskim wierni wzięli udział w liturgii światła przy krzyżu misyjnym. W tym spotkaniu uczestniczyli uczniowie z 12 szkół noszących imię Jana Pawła II z Polski, Litwy, Norwegii, Belgii i Niemiec.
Teatr Powszechny przygotował premierę spektaklu składającego się z twórczości Karola Wojtyły, a Filharmonia Łódzka zadedykowała Janowi Pawłowi II koncert inaugurujący Łódzką Wielkanoc Muzyczną. Filharmonicy wykonali „Requiem” Andrew Lloyd Webera.
Bydgoszcz
„Nie zapomnij o nim” – to nazwa akcji, jaką zorganizowali w Bydgoszczy wolontariusze z należącej do Fundacji „Wiatrak” grupy Giovanni Paolo Secondo (GPS) oraz młodzież z Duszpasterstwa Akademickiego „Martyria”. W największej dzielnicy miasta – Fordonie studenci rozdawali napotkanym osobom krzyżyki i karteczki z fragmentami nauczania Jana Pawła II nt. troski o życie. Zachęcali także do wzięcia udziału w konkursie na temat wspomnień z wizyty papieża w Bydgoszczy, która miała miejsce 7 czerwca 1999 r. Wolontariusze na co dzień tworzą także stronę internetową www.janpawelii.pl.
Bieg Papieski
Po raz trzeci w rocznicę śmierci Jana Pawła II odbywał się Sztafetowy Bieg Papieski. W tym roku rozpoczął się w Licheniu, a ma zakończyć po 400 km w Sulęcinie ok. godz. 21.40
„Po drodze zatrzymujemy się na chwilę w tych miejscach, gdzie są pomniki papieża Polaka i zapalamy znicz, m.in. w Licheniu, Gnieźnie, Poznaniu czy Gorzowie Wielkopolskim” – wyjaśnił w rozmowie z KAI przewodniczący komitetu organizacyjnego Bronisław Szarłowicz z Sulęcina.
awo, bm, jm, kk, ks. aj, md, ml, mr, it, lg, zas, tk / ju
«« |
« |
1
|
2
|
3
|
4
|
» | »»