Diecezja tarnowska poszukuje lekarzy, którzy mogliby pracować w Afryce. Najbardziej oczekiwani są specjaliści chirurgii, pediatrii i ginekologii. W terminie nieco późniejszym będą potrzebni także stomatolodzy i wolontariusze. Praca czeka od zaraz w szpitalu w Bagandou w Republice Środkowoafrykańskiej.
Diecezja tarnowska z ofiar zebranych przez kolędników misyjnych przed kilku laty wybudowała małe Centrum Zdrowia w Bagandou. Otwarcie szpitala miało miejsce w dniu 16 sierpnia 2004 roku. Placówka służy zamieszkującym tamte tereny mieszkańcom wiosek, a zwłaszcza Pigmejom. Szpital dysponuje 20 łóżkami. W ciągu miesiąca korzysta z niego około 250 pacjentów, z czego około 60 jest hospitalizowanych.
W styczniu szpital odwiedził biskup tarnowski Wiktor Skworc. Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji poświęcił krzyże do sal w ponownie otwartym szpitalu. Placówka była zamknięta przez półtora roku, gdyż nie można było znaleźć lekarzy, którzy chcieliby pracować w Afryce.
Diecezja tarnowska, która prowadzi placówkę medyczną, sfinansuje także jej rozbudowę. Powstanie m.in. gabinet dentystyczny, laboratorium, pracownia USG i apteka.
Lekarze zainteresowani pracą w Afryce mogą kontaktować się z Wydziałem Misyjnym Kurii Diecezjalnej w Tarnowie, tel. (014) 631 73 70 lub e-mail - (ddm@diecezja.tarnow.pl).
Posłuchaj Elżbiety Wryk, tarnowskiej misjonarki kierującej szpitalem w Bagandou (mp3; 2,08 MB)
Dane te podał we wtorek wieczorem rektor świątyni ksiądz Olivier Ribadeau Dumas.
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.