Brazylia: Episkopat o sytuacji Indian i skuteczności ewangelizacji

Dramatyczna sytuacja Indian Guarani znalazła się w centrum obrad episkopatu Brazylii. Biskupi przestrzegli, że jeśli "nie zostaną podjęte natychmiastowe kroki, by im pomóc, na oczach świata dokona się ludobójstwo" - donosi Radio Watykańskie.

Stanie się to mimo wszelkich praw przysługujących pierwotnej ludności i wbrew Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka”. Na trwającej w Itaici sesji plenarnej episkopatu mówił o tym bp Erwin Kräutler od lat zaangażowany w pomoc brazylijskim Indianom. Przypomniał on, że w wyniku konfliktów z latyfundystami ginie coraz więcej ludzi. W 2007 r. w walce o prawo do własnej ziemi poniosło śmierć 97 osób. A wszystko to, jak zaznaczył bp Kräutler, spowodowane jest „żądzą jeszcze większego zysku”. Hierarcha znany ze swego zaangażowania na rzecz Indian Guarani wielokrotnie otrzymywał listy, w których grożono mu śmiercią. Zresztą nie jest w tym odosobniony. Episkopat Brazylii niejednokrotnie już wspierał biskupów i księży, którzy pragnęli rozstrzygnąć konflikt między Indianami a wielkimi posiadaczami ziemskimi, którzy bezprawnie przejęli tereny pierwotnej ludności. Obok kwestii sprawiedliwości społecznej w centrum prac brazylijskich biskupów znalazł się problem skuteczności ewangelizacji. Jak mówić o Ewangelii w nowy sposób, zrozumiałym dla współczesnego człowieka językiem – to jedno z pytań, na które próbują odpowiedzieć biskupi. Dyskutują też o formacji kapłanów. „Konferencja jest zawsze wydarzeniem roku na skale brazylijska. Prawie 300 biskupów zbiera się w Itaici żeby debatować nad aktualnym problemem duszpasterskim dotykającym całego kraju” – powiedział Radiu Watykańskiemu uczestniczący w sesji bp Romuald Kujawski. Koadiutor ordynariusza diecezji Porto Nacional poinformował, że podczas obecnej sesji plenarnej przygotowywany jest dokument o formacji kapłańskiej. „Podkreśla on aspekt misyjny i kwestię tożsamości kapłańskiej: ksiądz jako uczeń Chrystusa głoszący w nowym świecie, mówi się nawet o zmianie epok, w sposób jak najbardziej przystępny Dobrą Nowinę o Jezusie Chrystusie. Myślę, że ten dokument będzie miał ogromne znaczenie dla przyszłych kapłanów, ale także dla tych już po święceniach, ponieważ ostatni rozdział mówi o stałej formacji kapłańskiej” – powiedział bp Kujawski. Koadiutor ordynariusza Porto Nacional zauważa, że jednym z problemów, jakim musi stawić czoła brazylijski Kościół, jest odchodzenie wiernych do sekt. Rodzi to pytania o prawdziwość świadectwa i tożsamość katolików. Także ten temat podejmują w czasie swej sesji plenarnej brazylijscy biskupi. bz/ rv

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  24°C Niedziela
  wieczór
  22°C Poniedziałek
  noc
  17°C Poniedziałek
  rano
  24°C Poniedziałek
  dzień
  wiecej »