Kłopoty z beatyfikacją Jana Pawła II?

Według włoskiego tygodnika "Panorama" pojawiły się komplikacje w procesie beatyfikacyjnym Jana Pawła II. Jak wyjaśniają "Rzeczpospolita" i "Dziennik", trudności wynikają z odmówienia zeznań kard. Angelo Sodano i ograniczenia badaczom dostępu do prywatnych notatek Karola Wojtyły będących w posiadaniu kard. Stanisława Dziwisza.

O takich "niepokojących szczegółach, rzucających cień na proces beatyfikacyjny" pisze watykanista „Panoramy” Ignazio Ingrao. Jak twierdzi, wśród zeznań około 120 świadków kolejnych etapów życia polskiego papieża brakuje świadectwa jednego z jego najbliższych współpracowników - byłego watykańskiego sekretarza stanu kardynała Angelo Sodano. Stąd też pojawia się luka w rekonstrukcji życia Jana Pawła II. Ponadto komisja historyczna, którą kieruje ks. Michał Jagosz – dodaje Ingrao – nie mogła zapoznać się ze wszystkimi dokumentami zmarłego papieża. Jak wynika z relacji „Rzeczypospolitej” i „Dziennika”, chodzi głównie o osobiste zapiski Ojca Świętego. Jan Paweł II polecił wszystkie tego rodzaju teksty spalić, jednak jego były sekretarz – kard. Stanisław Dziwisz - tego nie zrobił. Przeniósł z Rzymu archiwum notatek Jana Pawła II, ale jak utrzymuje „Panorama” – teksty te nie zostały dotąd zinwentaryzowane. „Panorama” podała, że w połowie maja ma zebrać się komisja ośmiu teologów, których zadaniem będzie analiza życia, dzieł i pism Karola Wojtyły. Wówczas mogłoby dojść do przełomu w procesie, jeśliby tylko komisja wydała zgodę na podjęcie kolejnych procedur procesowych.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  19°C Sobota
  rano
  27°C Sobota
  dzień
  27°C Sobota
  wieczór
  24°C Niedziela
  noc
  wiecej »