Współczesne niewolnictwo: Sieć ratunkowa wobec sieci zguby

„Talita kum", czyli „Dziewczynko, mówię ci, wstań" - tak nazywa się ogólnoświatowa zakonna sieć walki z handlem żywym towarem. Została ona powołana do życia 18 czerwca w Rzymie, na zakończenie kongresu o zaangażowaniu zakonnic w walkę właśnie z tym procederem.

O tym, jak powszechne jest to zjawisko, świadczą liczby. Dla przykładu, dzięki zaangażowaniu zakonnic od 2000 r. z rąk oprawców uratowano na całym świecie 3,5 tys. Nigeryjek. „Proceder handlu żywym towarem zorganizowany jest na skalę ogólnoświatową, dlatego – jak mówi siostra Eugenia Bonnetti – pomoc kobietom też musi być niesiona ponad granicami”. W czasie rzymskiego kongresu przypomniano, że handlarze uciekają się do coraz to nowych metod podporządkowywania sobie ludzi, w tym wykorzystywania do pracy dzieci. „Mafie zmieniają wciąż strategie działania, by osiągać jak największe zyski” – zauważa s. Enrica Rosanna. Zakonnice działają we współpracy z organami ścigania i ambasadami. Korzystają ze wsparcia lekarzy i psychologów, a także rodzin oferujących pomoc kobietom chcącym wyrwać się z niewoli prostytucji. Handel ludźmi odbywa się często pod płaszczykiem migracji za chlebem. Stąd – jak podkreśla Peter Schatzer z Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji, która była współorganizatorem kongresu – potrzeba współpracy rządów poszczególnych krajów. „By naprawdę stawić czoła temu procederowi, konieczne jest zacieśnienie współpracy między krajami, skąd ludzie są wywożeni, tymi, przez które przejeżdżają i które stanowią ich ostateczny cel” – zauważa Schatzer. W jego opinii powstanie ogólnoświatowej zakonnej sieci walki z handlem żywym towarem pozwoli zacieśnić współpracę z międzynarodowymi organizacjami działającymi już na tym polu. Zakonnice starają się też o ogłoszenie światowego dnia walki z handlem ludźmi, który pomógłby uwrażliwiać opinię publiczną na ten przemilczany często proceder.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  4°C Poniedziałek
  wieczór
  1°C Wtorek
  noc
  1°C Wtorek
  rano
  4°C Wtorek
  dzień
  wiecej »