Ruszyła najstarsza pielgrzymka w Polsce

378. Piesza Pielgrzymka Kaliska i 24. Diecezji Kaliskiej wyruszyła na Jasną Górę. Kaliska pielgrzymka należy do nielicznych, które wracają pieszo.

W tym roku wierni będą pielgrzymować wsłuchując się w treść konferencji przygotowanych przez  ks. Pawła Gomółkę.

Pątników żegnał na granicy miasta biskup kaliski Edward Janiak, który prosił o modlitwę w intencji ojczyzny, diecezji, biskupów, kapłanów, rodzin, chorych i wszystkich diecezjan.  

Piesza Pielgrzymka Kaliska składa się z 10 grup kaliskich, 12 promienistych, 1 rowerowej i 1 duchowej. Wspólnie z grupami kaliskimi wyruszyła w trasę grupa międzynarodowa Argento, w której oprócz Polaków idą w tym roku Włosi i Brazylijczycy. W grupie pielgrzymują także dzieci i ich matki z Domu Ochrony Życia Poczętego w Odolanowie prowadzonego przez siostry ze Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego.

11 sierpnia z Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu wyjedzie na szlak grupa rowerowa, której pomysłodawcą i organizatorem jest Ireneusz Reder z Akcji Katolickiej z Pleszewa.

Już po raz czternasty na pielgrzymkę "wyruszyła" grupa złota, która codziennie będzie duchowo łączyć się z pątnikami za pośrednictwem Diecezjalnego Radia „Rodzina”. Uczestnicy zostali wpisani na Listę Pielgrzymów Duchowych. Swoje intencje mogą przesyłać telefonicznie lub emailem. Będą one omadlane na trasie pielgrzymki.  

Od 24 lat w pielgrzymkę kaliską wpisują się grupy promieniste z wielu miejsc diecezji, m.in. Ostrowa Wielkopolskiego, Jarocina, Pleszewa, Krotoszyna, Kępna, Odolanowa, Koźmina, Sycowa, Giżyc, Opatówka, Błaszek. W tym roku po raz drugi wędrować będzie grupa z Ostrowa Wielkopolskiego o charakterze pokutnym i kolorze popielatym. Jest to grupa adoracji, ciszy i ewangelizacji.

Po raz pierwszy 11 sierpnia o godz. 19.30 pielgrzymi zgromadzą się na rynku w Wieluniu na "Wieczorze Uwielbienia", podczas którego dają świadectwo o swojej wierze w Boga i pokażą miłość do Maryi i św. Józefa. Dzień wcześniej w Lututowie, jak co roku o godz. 20.00 odbędzie się czuwanie modlitewne w kościele parafialnym.

Pielgrzymi dotrą na Jasną Górę 13 sierpnia, gdzie powita ich biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun.

Kaliska pielgrzymka należy do nielicznych, które wracają pieszo. Pielgrzymi mają do pokonania w obie strony ok. 320 km. 19 sierpnia w Kaliszu powita pątników bp senior Stanisław Napierała.

Piesza Pielgrzymka Kaliska zyskała miano najstarszej w Polsce. Dzięki dokumentom przechowywanym w jasnogórskim archiwum można stwierdzić, że mieszkańcy Kalisza na Jasną Górę pielgrzymują nieprzerwanie od 378 lat. Początki tej pielgrzymki związane są z kaliskimi księżmi jezuitami. To właśnie z ich domu wyruszyła na Jasną Górę grupa młodych kleryków. Z czasem w wielu kaliskich parafiach tworzyły się grupy pątnicze, udające się do Częstochowy. Początkowo istniały dwie pielgrzymki kaliskie. Jedna przybywała na Jasną Górę, 15 sierpnia, a druga, składająca się głównie z rolników, docierała do celu 8 września. Pielgrzymowania kaliskiego nie przerwały nawet lata okupacji hitlerowskiej i stalinowskiego reżimu.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
23°C Czwartek
noc
19°C Czwartek
rano
27°C Czwartek
dzień
27°C Czwartek
wieczór
wiecej »