- Prezydent Andrzej Duda weźmie w środę udział w obchodach prawosławnego święta Przemienienia Pańskiego na św. Górze Grabarce (Podlaskie) - podała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta. W czasie uroczystości planowane jest wystąpienie Andrzeja Dudy.
Położona koło Siemiatycz Góra Grabarka, to najważniejsze w kraju cerkiewne sanktuarium, a dwudniowe obchody Przemienienia Pańskiego (18-19 sierpnia), to główna uroczystość w tym miejscu. W tym roku obecne tam będą relikwie św. Spirydona, które w minioną sobotę zostały przywiezione do Polski, na osiem dni, przez delegację greckiej Cerkwi z wyspy Korfu.
Grabarka, z małą cerkwią na wzgórzu i żeńskim klasztorem, ma dla prawosławnych w kraju takie znaczenie, jak Częstochowa dla katolików. Nazywana bywa "wzgórzem krzyży" z racji krzyży wotywnych, przynoszonych i ustawianych na wzgórzu przez wiernych w różnych intencjach. Przez lata ustawiono ich tam tysiące.
Tradycja pielgrzymowania na Grabarkę sięga 1710 roku. Wówczas jeden z okolicznych mieszkańców doznał objawienia, że wszyscy, którzy tam dotrą, zostaną uratowani od panującej wtedy epidemii cholery. Jak głosi przekaz, ci, którzy przybyli na Grabarkę i ustawili tam krzyż, zaczęli zdrowieć.
Najliczniejsze pielgrzymki zaczęły przybywać po II wojnie światowej, gdy główne sanktuaria prawosławne na terytorium Polski znalazły się w granicach ZSRR.
W minionych latach w sierpniowych uroczystościach brali udział cerkiewni hierarchowie z całego świata. W 2012 roku był tam zwierzchnik rosyjskiej Cerkwi patriarcha Cyryl. W 2011 i 2014 roku w obchodach święta Przemienienia Pańskiego na Grabarce uczestniczył ówczesny prezydent Bronisław Komorowski.
Dokładna liczba wiernych Cerkwi prawosławnej w Polsce nie jest znana. Przedstawiciele Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego szacują ją na 450-500 tys. osób. Według danych GUS - uznawanych jednak przez hierarchów za niemiarodajne - w ostatnim spisie powszechnym przynależność do Cerkwi w Polsce zadeklarowało 156 tys. osób.
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.