Borusewicz: Nie zgodzę się na zmiany w referendum

Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz oświadczył w czwartek, że nie zgodzi się na ingerencję w treść bądź termin zarządzonego na 6 września referendum. Podkreślił, że jego zdaniem byłoby to "demolowanie systemu prawnego w Polsce".

"Ponieważ szefowie kampanii wyborczej PiS nakłaniają prezydenta do zmiany treści referendum zarządzonego już przez prezydenta (Bronisława) Komorowskiego na 6 września, chciałem powiedzieć, że wszelka ingerencja w treść albo datę tego referendum, które zostało zarządzone - a trwa już kalendarz referendalny - wszelka ingerencja byłaby pozaprawna i w tej kwestii ja mam jasność" - powiedział na czwartkowej konferencji prasowej Borusewicz.

"Nie zgodzę się na to, by poprzez działania pozaprawne demolowano system prawny w Polsce" - oświadczył. Według marszałka Senatu zarówno odwołanie zarządzonego już referendum, jak i próba dopisania - jak chce tego m.in. PiS - pytań dot. sześciolatków, Lasów Państwowych oraz wieku emerytalnego są zgodnie z prawem niemożliwe.

Ocenił, że "analogicznie" zmiany mogłyby dotyczyć zarządzonych już wyborów parlamentarnych, które formalnie również zarządza prezydent. Przekonywał, że gdyby doszło do precedensu w sprawie referendum, to "można byłoby domniemywać", że prezydent będzie miał też prawo do przesunięcia daty wyborów.

"Próba nakłaniania prezydenta RP do działań pozaprawnych jest nie tylko niestosowna, ale jest niedobra dla Polski, dla systemu prawnego Polski i na to zgody być nie może" - podkreślił marszałek Senatu.

Zaznaczył, że jeśli prezydent zaproponuje nowe referendum, to on się do tego - po zastanowieniu - ustosunkuje, a "Senat zgodnie ze swoimi kompetencjami taką propozycją będzie musiał się zająć".

Na razie jednak - mówił Borusewicz - "słyszę tylko naciski PiS na urzędującego prezydenta, by zmienił bądź ingerował w treść referendum już zarządzonego". "Jeśli by to zrobił, to nastąpiłby bardzo zły precedens; on właściwie by demolował system prawny" - podkreślał marszałek.

Przypominał, że "organy władzy nie wszystko mogą, a poza prezydentem, premierem, marszałkiem Sejmu i Senatu jest prawo i tego prawa należy przestrzegać". "Nie jest tak, że organy władzy mogą robić sobie, co chcą" - mówił Borusewicz. Podkreślał, że sytuacja osób pełniących stanowiska publiczne w państwie jest o tyle inna od sytuacji zwykłego obywatela, że "to, co nie jest dozwolone przepisem, tego nie można robić" i nie można domniemywać prerogatyw, które nie są zapisane w prawie.

Według ustawy o referendach ogólnokrajowych, w sprawach o szczególnym znaczeniu dla państwa prezydent ma prawo zarządzić referendum, za zgodą Senatu wyrażoną bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.

6 września zgodnie z inicjatywą poprzedniego prezydenta Bronisława Komorowskiego Polacy mają odpowiadać na trzy pytania: czy są "za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu"; czy są "za utrzymaniem dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budżetu państwa" i czy są "za wprowadzeniem zasady ogólnej rozstrzygania wątpliwości, co do wykładni przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika".

Z wnioskiem do prezydenta, by do wrześniowego referendum dopisać trzy pytania: o wiek emerytalny, obowiązek szkolny 6-latków i Lasy Państwowe, zwróciła się wiceprezes PiS Beata Szydło.

Z kolei szef "S" Piotr Duda zaproponował, by Polacy odpowiedzieli na dodatkowe pytania referendalne 25 października - w dniu wyborów parlamentarnych.

Prezydent Andrzej Duda ogłosi swoją decyzję ws. wniosku o rozszerzenie referendum w czwartek wieczorem w specjalnym telewizyjnym wystąpieniu.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
24°C Piątek
noc
20°C Piątek
rano
28°C Piątek
dzień
29°C Piątek
wieczór
wiecej »