Reklama

Maryjo, ratuj Polskę

Niech nie zagubi się w neopogaństwie i genderyzmie - mówił abp senior Stanisław Nowak, przewodnicząc nieszporom przed procesją, która przeszła we wtorek ulicami Częstochowy. Tradycyjnie odbywa się ona w wigilię uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej, w duchu wdzięczności za obecność Ikony Jasnogórskiej w dziejach miasta i Kościoła.

Reklama

Procesję poprzedziły uroczyste nieszpory maryjne, którym w archikatedrze Świętej Rodziny przewodniczył abp senior Stanisław Nowak. W swoim rozważaniu wskazał na obecność Maryi w historii zbawienia.
Za Ojcami Kościoła abp Nowak przypomniał, że „imię Maryi jest tak piękne, że wciąż chcemy je słyszeć”. – Niezwykłe powołanie Maryi związane jest z Synem. Bóg stał się człowiekiem i to jest największe wydarzenie w dziejach ludzkości – mówił abp Nowak.
Odnosząc się do słów św. Pawła o „pełni czasów” arcybiskup podkreślił, że „jest to pełnia tęsknot za Jezusem, za Bogiem, za bliskością Boga”. – Syn jest zrodzony z Niewiasty. Maryja jest szczytem ludzkości, która się otwiera na Boga – mówił arcybiskup i dodał, że „przez dzieje i historię idzie Jezus, idzie Bóg, ale idzie też Maryja”.
„Maryja wskazuje na Syna, Słowo Przedwieczne” – kontynuował abp Nowak.
Arcybiskup senior podkreślił, że „chrześcijaństwo jest smutne kiedy nie dostrzega Maryi” - Maryja wskazuje na Jezusa Prawodawcę – podkreślił arcybiskup.
Nawiązując do współczesnych czasów abp Nowak zaznaczył, że „boimy się czasów, w których człowiek chce być stwórcą” i zawołał: „Maryjo ratuj Polskę. Niech nie zagubi się w neopogaństwie i genderyzmie”.
Następnie procesji z archikatedry Świętej Rodziny do sanktuarium na Jasnej Górze przewodniczył abp Wacław Depo metropolita częstochowski. W procesji uczestniczyło duchowieństwo, osoby życia konsekrowanego, kapituła Bazyliki Archikatedralnej, duża rzesza wiernych, członkowie ruchów i bractw archidiecezji oraz klerycy Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej.
Następnie w drodze na Jasną Górę uczestnicy procesji maryjnej rozważali tajemnice światła różańca. – Odrzucamy w naszych czasach mądrość chrześcijańską, nie szanujemy ludzkiego życia, rodziny się rozpadają i owładnęła nami głupota tego świata - wołał podczas rozważań różańcowych ks. prof. Kazimierz Szymonik.
„W podręcznikach szkolnych we współczesnej edukacji nie ma odniesienia do krzyża i nie docenia się prawdziwego umiłowania Ojczyzny” - zaznaczył ks. Szymonik.
Procesja maryjna z archikatedry na Jasną Górę ma długą historię. Szczególnie wyjątkowe znaczenie miała Jubileuszowa Procesja Sześciu Wieków z bazyliki katedralnej na Jasną Górę w 1982 r. W okresie komunizmu władze PRL próbowały utrudniać organizowanie tej procesji, włącznie z zakazem niesienia kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej. Procesje maryjne były wówczas symbolem wolności.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
8°C Poniedziałek
dzień
9°C Poniedziałek
wieczór
5°C Wtorek
noc
4°C Wtorek
rano
wiecej »

Reklama