Sprawa nauki języka ojczystego przez mniejszość niemiecką w Polsce i Polaków mieszkających w Niemczech wymaga "pewnej aktywności, dokonania pewnych korekt" - ocenił prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z prezydentem Niemiec Joachimem Gauckiem.
Polski prezydent na wspólnej ze swym niemieckim partnerem konferencji prasowej zaznaczył, że w polsko-niemieckich relacjach jest wiele kwestii, które należy kontynuować. Jedną nich - jak mówił - jest wymiana młodzieży, która przez wiele lat funkcjonowała doskonale. Poinformował, że prezydent Niemiec podczas rozmowy zaproponował patronowanie nad programem wymiany młodzieży między naszymi krajami. "Z przyjemnością będę to z panem prezydentem realizował" - zadeklarował Duda.
Duda poinformował, że podczas rozmowy z Gauckiem poruszyli też kwestię obchodów 25-lecia polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. "Z panem prezydentem rozważamy w tej chwili zaproponowanie ministrom spraw zagranicznych naszych krajów wspólnej idei powołania grupy ekspertów, która z jednej strony dokona podsumowania ostatnich 25 lat w relacjach polsko-niemieckich, ale przede wszystkim stworzy mapę drogową na kolejne 25 lat" - powiedział prezydent.
Zaznaczył, że jedną z ważnych kwestii w relacjach między naszymi krajami są sprawy mniejszości niemieckiej w Polsce i Polaków mieszkających w Niemczech. Jak powiedział, z prezydentem Niemiec rozmawiał m.in. o kwestii nauki języka ojczystego przez te grupy. Według Dudy "ta przestrzeń wymaga jeszcze pewnej aktywności, dokonania pewnych korekt".
Zapewnił, że ze swej strony będzie tę sprawę monitorował w Polsce. "Prosiłem pana prezydenta, żeby swoim autorytetem tutaj w Niemczech zechciał na tę sprawę zwrócić uwagę" - powiedział Duda.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.