Iran: Zatrzymano pracowników ambasady brytyjskiej

Irańskie władze zatrzymały ośmiu miejscowych pracowników ambasady Wielkiej Brytanii w Teheranie - podała w niedzielę agencja Fars. Zatrzymanym zarzucono - jak pisze agencja - że "odegrali rolę w niedawnych niepokojach".

Irańskie władze zatrzymały ośmiu miejscowych pracowników ambasady Wielkiej Brytanii w Teheranie - podała w niedzielę agencja Fars. Zatrzymanym zarzucono - jak pisze agencja - że "odegrali rolę w niedawnych niepokojach".

Po irańskich wyborach prezydenckich z 12 czerwca w Teheranie doszło do masowych wystąpień opozycji, kontestującej oficjalne wyniki elekcji. W zamieszkach zginęło kilkanaście, a rannych zostało około tysiąca osób. Kilkuset uczestników manifestacji, dziennikarzy i opozycyjnych polityków zatrzymano.

Szef brytyjskiego MSZ David Miliband powiedział, że w trakcie spotkania szefów dyplomacji krajów OBWE na greckiej Korfu wezwali oni do bezzwłocznego wypuszczenia irańskich pracowników brytyjskiej ambasady. Wcześniej Wielka Brytania sama zażądała uwolnienia pracowników swojej ambasady i zaprzeczyła, aby jej misja dyplomatyczna była zamieszana w powyborcze niepokoje. "Prześladowanie i zastraszanie tego rodzaju jest nie do zaakceptowania - powiedział Miliband. - Chcemy, aby bezpiecznie ich wypuszczono".

Władze Iranu w ostatnich dniach wielokrotnie obarczały Wielką Brytanię - wraz z USA - odpowiedzialnością za powyborcze protesty w kraju. Brytyjskie MSZ przed tygodniem zdecydowały o ewakuowaniu z Teheranu rodzin pracowników swej ambasady w Iranie.

 

Ministrowie spraw zagranicznych UE ustalili, że Unia wspólnie odpowie na jakiekolwiek próby zastraszania europejskiego personelu dyplomatycznego w Teheranie.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  17°C Poniedziałek
  noc
  14°C Poniedziałek
  rano
  20°C Poniedziałek
  dzień
  21°C Poniedziałek
  wieczór
  wiecej »