23 września w Krakowie, Poznaniu i Warszawie odbędą się modlitwy ekumeniczne w intencji uchodźców.
23 września w kilku miastach Polski obędą się modlitwy ekumeniczne w intencji uchodźców - poinformował redaktor naczelny kwartalnika "Więź" Zbigniew Nosowski. W najbliższym czasie oświadczenie ws. uchodźców wyda również prezydium Konferencji Episkopatu Polski.
Modlitwy odbędą się z inicjatywy środowisk świeckich katolików, jako odpowiedź na apel papieża Franciszka. Prosił on w niedzielę, by każda parafia w całym Kościele Powszechnym przyjęła choć jedną rodzinę uchodźców.
Nabożeństwa ekumeniczne pt. "Umrzeć z nadziei. Modlitwa za uchodźców, którzy zginęli w drodze do Europy" mają się odbyć trzech miastach Polski - Krakowie, Poznaniu i Warszawie. Będą im przewodniczyć miejscowi biskupi.
Jak dodał Zbigniew Nosowski, nabożeństwa przygotowała Wspólnota Sant`Egidio.
- Będziemy wymieniać imiona i historie uchodźców, którzy w ostatnich miesiącach zginęli podczas rozpaczliwych prób wydostania się z miejsc ogarniętych wojną. Polecimy też Bogu nasze siostry i braci, którzy już dotarli do Europy lub do niej przybędą. Będziemy prosić o Boże błogosławieństwo dla nich oraz o wyobraźnię miłosierdzia dla nas - mówi.
W modlitwach wezmą również udział uchodźcy, którzy już w Polsce są - ma to być znakiem solidarności nie tylko z nimi, ale również z tymi, którzy do Polski przybędą.
W stolicy nabożeństwu o godz. 19.30 w kościele św. Marcina przewodniczyć będzie bp Michał Janocha. W Krakowie w bazylice Świętej Trójcy (kościół ojców dominikanów) poprowadzi je bp Grzegorz Ryś, zaś w Poznaniu, w kościele św. Wojciecha z uchodźcami i poznaniakami pomodli się bp Damian Bryl.
Po nabożeństwach - jak podkreślił Nosowski - odbędą się spotkania, podczas których można będzie wspólnie zastanowić się, jaką pomoc możemy dać uchodźcom z Syrii i innych miejsc ogarniętych wojną.
Inicjatorzy modlitwy ekumenicznej zachęcają do wspólnej, równoległej modlitwy w innych diecezjach i miejscowościach, do spotkań na ten temat.
W niedzielę papież zaapelował, by każda parafia, wspólnota zakonna, klasztor i sanktuarium w Europie przyjęły uchodźców. Dwie rodziny, które zostaną przyjęte w Watykanie, zamieszkają blisko niego. Apel Franciszka powtórzył przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki, mówiąc w niedzielę Wąwolnicy (Lubelskie), że uchodźcy, którzy przybywają do Europy to ludzie, którzy dziś najbardziej potrzebują pomocy.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.