Wspólne spotkanie zakonników i sióstr zakonnych obrządku łacińskiego i bizantyjsko-ukraińskiego rozpoczęło się we Lwowie.
Odbywa się ono pod hasłem: „Ewangeliczna wspólnota osób poświęconych Bogu w Kościele rzymskokatolickim i greckokatolickim na Ukrainie”. Jest to kolejny etap obchodów Roku Życia Konsekrowanego w tym kraju.
Spotkanie upływa pod znakiem wspólnej modlitwy, wykładów i dyskusji. W tym czasie zakonnicy i siostry zakonne starają się lepiej zrozumieć swoje miejsce i rolę w dzisiejszym Kościele. Zastanawiają się też, jak sprostać aktualnym wyzwaniom współczesnego świata.
Podczas Mszy rozpoczynającej forum przewodniczący rzymskokatolickiego episkopatu na Ukrainie abp Mieczysław Mokrzycki przypomniał uczestnikom, że ich życie w szczególny sposób złączone jest z krzyżem Chrystusa, i zachęcił ich do wytrwałego naśladowania miłości Ukrzyżowanego. Osoby konsekrowane obydwu obrządków odnowiły też swoje zakonne śluby i zawierzyły życie Matce Bożej Łaskawej.
Posługa zakonów na Ukrainie jest nieoceniona. W dużej mierze to one dźwigają trud duszpasterstwa i ewangelizacji. „Zgromadzenia zakonne, oprócz życia apostolskiego, wiele czasu poświęcają na modlitwę, na osobiste uświęcenie; przede wszystkim modlą się za cały Kościół, a tutaj za Kościół na Ukrainie. I za ten dar modlitwy, postu, ubóstwa jesteśmy im bardzo wdzięczni” – powiedział abp Mokrzycki.
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.