Reklama

Apel o zmiany świadczeń rodzinnych

Przedstawiciele 21 organizacji pozarządowych, które działają na rzecz obrony życia i rodzin, podpisało się pod apelem do premiera Donalda Tuska. Sygnatariusze domagają się zmiany decyzji Rządu, ktory postanowił, że kryteria przyznawania świadczeń rodzinnych nie zostaną zweryfikowane.

Reklama

Sygnatariusze apelu przypominają, że obecne zasiłki rodzinne nie wpływają na poprawę istniejącej, trudnej sytuacji społeczno-ekonomicznej rodziny w Polsce. Nadal polskie rodziny, szczególnie wielodzietne, należą do najuboższych w Europie. Rządowa deklaracja dostosowywania sytuacji rodziny w Polsce do standardów Unii Europejskiej nie jest w rzeczywistości realizowana. Polska jest jednym z niewielu krajów Unii, w których istnieje próg dochodowy przy przyznawaniu świadczeń i jest najniższy z obowiązujących w Unii. Na zmianę wielodzietne rodziny w Polsce czekają od siedmiu lat.

"Rodzina jest dla nas nie tylko pojęciem teoretycznym, ale też samodzielnym organizmem i ważną komórką społeczną, bez której nie mogą prawidłowo funkcjonować struktury państwa i od których to struktur oczekuje ona wsparcia, a przynajmniej braku przeszkód dla własnego rozwoju" - czytamy w apelu.

Za KAI publikujemy treść listu do premiera:



Warszawa, dn. 25.06.09.


Do Pana Premiera RP

Donalda Tuska

Szanowny Panie Premierze!

Jako przedstawiciele organizacji pozarządowych działających na rzecz rodzin, z niepokojem przyjęliśmy informację o decyzjach Pana Rządu z dnia 12 maja 2009, dotyczących weryfikacji kwot kryteriów dochodowych i wysokości świadczeń, zawartych w ustawie o świadczeniach rodzinnych.

Reprezentujemy środowiska pracujące na co dzień, zazwyczaj społecznie, z rodzinami i wśród rodzin. Wiele z reprezentowanych przez nas organizacji w szczególny sposób zajmuje się sprawami kobiet i dzieci. Sytuacja rodziny w Polsce jest nam dobrze znana dzięki naszej "pracy u podstaw".

Rodzina jest dla nas nie tylko pojęciem teoretycznym, ale też samodzielnym organizmem i ważną komórką społeczną, bez której nie mogą prawidłowo funkcjonować struktury państwa i od których to struktur oczekuje ona wsparcia, a przynajmniej braku przeszkód dla własnego rozwoju.

Z uwagą obserwujemy poczynania kolejnych ekip rządzących, wsłuchujemy się w deklaracje przed- i powyborcze dotyczące życia rodzinnego. Wielu z nas podejmuje współpracę z przedstawicielami samorządu terytorialnego, Parlamentu i Rządu w nadziei na konstruktywne zmiany na rzecz rodziny w Polsce. Budziły naszą nadzieję dotychczasowe kontakty z przedstawicielami Pańskiego Rządu - m.in. z premierem Grzegorzem Schetyną, min. Michałem Bonim, min. Jolantą Fedak, min. Agnieszką Chłoń-Domińczak, min. Elżbietą Radziszewską.

Z zaskoczeniem przyjmujemy wobec tego propozycje Rządu z dnia 12 maja 2009. Weryfikację kwot kryteriów dochodowych i wysokości świadczeń traktujemy jako szansę Rządu na konkretne, racjonalne działanie spełniające wcześniejsze obietnice i deklaracje.

Zmiany, które na mocy tych postanowień powinny być wprowadzone 1 listopada 2009, są oczekiwane przez rodziny od siedmiu lat. Obecnie proponowane zapisy oraz zaproponowane w nich niewielkie podwyżki zasiłku rodzinnego nie mogą wpłynąć na poprawę istniejącej, trudnej sytuacji społeczno-ekonomicznej rodziny w Polsce.

Nadal ze względu na brak systemowych rozwiązań pozostawiają one polskie rodziny, szczególnie wielodzietne, wśród najuboższych w Europie. Rządowa deklaracja dostosowywania sytuacji rodziny w Polsce do standardów Unii Europejskiej nie jest w rzeczywistości realizowana. Polska jest jednym z niewielu krajów Unii, w których istnieje próg dochodowy przy przyznawaniu świadczeń, a ten, z którym mamy do czynienia w Polsce, jest z kolei najniższy z obowiązujących w Unii.

Sądzimy, że w dobie kryzysu wspieranie rodziny powinno stanowić istotny element racjonalnej i konstruktywnej polityki państwa. Toteż oczekujemy zmiany postanowień z dnia 12 maja 2009 i deklarujemy gotowość służenia pomocą w określaniu nowych ustaleń. Mamy nadzieję, że w nowych propozycjach zostaną wykorzystane nasze doświadczenia uzyskane w pracy na rzecz rodzin w Polsce.

Z wyrazami szacunku

Akademia Iuris, D.O.M. - Zdzisław Bielecki, Federacja Ruchów Obrony Życia - Antoni Szymański, Forum Kobiet Polskich - Ewa Kowalewska, Fundacja „Domy Wspólnoty Chleb Życia” - Maciej Rayzacher, Fundacja MaMa - Sylwia Chutnik, Fundacja Świętego Mikołaja - Sylwia Romańczak, Habitat for Humanity Poland - Piotr Konczewski, Katolicka Wspólnota Chleb Życia - s. Małgorzata Chmielewska, Klub Inteligencji Katolickiej - Sekcja Rodzin - Paweł Sawicki, Kobiety dla Kobiet - Olga Żakowicz,
Kuźnia Milanowska - Honorata Kuraszkiewicz, Liga Małżeństwo Małżeństwu - Nikoleta Broda, Rodzina Rodzin z Rzeszowa - Irena Rząsa, Stowarzyszenie Edukacja i Media - Agnieszka Jackowska, Stowarzyszenie "Emaus" - Anna i Zbigniew Drążkowscy, Stowarzyszenie im. Brata Krystyna, Gorzów Wlk. - Renata Mrozowska, Stowarzyszenie Rodzin Wielodzietnych "Nasze Dzieci" z Rawy Maz. - Sylwia Skóra, Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych /Grodzisk Maz./-Maria Hardt, Związek Dużych Rodzin "Trzy Plus" - Joanna Krupska, Związek Kobiet Katolickich - Maria Jankowska

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
4°C Niedziela
dzień
5°C Niedziela
wieczór
3°C Poniedziałek
noc
2°C Poniedziałek
rano
wiecej »

Reklama