Kraków walczy ze smogiem

- Jestem za całkowitym zakazem palenia węglem - zapewnił prezydent Jacek Majchrowski. Wróci ustawa antysmogowa?

Podczas krótkiego spotkania z dziennikarzami zapowiedział on, że po podpisaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę "ustawy antysmogowej" Rada Miasta Krakowa poprosi Sejmik Województwa Małopolskiego o ponowne uchwalenie zakazu stosowania paliw stałych do ogrzewania domów i mieszkań w Krakowie. Podpisana dzisiaj ustawa daje bowiem samorządom możliwość wprowadzania norm jakościowych dla urządzeń grzewczych.

Małopolski sejmik przyjął już w 2013 roku uchwałę określającą rodzaje paliw dopuszczonych do stosowania na obszarze gminy Kraków i zakładającą wprowadzenie całkowitego zakazu stosowania węgla w celach grzewczych w Krakowie od 2018 roku.

Uchwała została jednak zaskarżona do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który unieważnił dokument, powołując się na niezgodność z prawem krajowym oraz Konstytucją RP. Uznał wtedy, że "uchwała o zakazie używania paliw stałych nie może różnicować kwestii stosowania paliw w zależności od celu", a także że "naruszyła ona zasady praworządności, równości czy wolności prowadzenia działalności gospodarczej". Stanowisko to podtrzymał Naczelny Sąd Administracyjny.

Jak przekonywał 6 października J. Majchrowski, nowe regulacje prawne oznaczają powrót Krakowa od walki z tzw. niską emisją. - Wystąpiłem także do Rady Miasta, ponieważ wszystko przesunęło się prawie o rok, aby także o rok przedłużyć 100-proc. dofinansowanie do wymiany pieców - powiedział prezydent Krakowa. Dodał, że prawdopodobnie przesunięty zostanie także termin, w którym zacznie obowiązywać zakaz palenia węglem - z roku 2018 (tak było w poprzedniej uchwale) na 2019.

Witold Śmiałek, doradca prezydenta Krakowa ds. jakości powietrza, podkreślał z kolei, że działania miasta nie ograniczają się do Programu Ograniczania Niskiej Emisji. - Gmina miejska Kraków będzie się starała równolegle likwidować zanieczyszczenia z różnych rodzajów emitorów. PONE to nasz sztandarowy projekt, na który w najbliższych 3 latach z różnych funduszy przeznaczone zostanie ok. 220 mln zł. To jednak kwestia także inwestycji takich, jak system Park & Ride, tabor komunikacji publicznej, budowa ścieżek rowerowych czy działania o charakterze termomodernizacyjnym. Te projekty do 2022 roku opiewają na łączną kwotę przekraczającą 2 mld zł - mówił. - Te działania prędzej czy później muszą przynieść efekty - dodał.

Czytaj także:

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
  • szara_mysz
    06.10.2015 19:45
    Uważam, że "walka z niską emisją" poprzez wymuszanie na mieszkańcach instalacji indywidualnego ogrzewania gazowego czy elektrycznego , to kompletne wypaczenie racjonalnej gospodarki. W tej sprawie należało zacząć od podłączenia wszystkich budynków, w których jest to możliwe, do miejskiej sieci ciepłowniczej, a w pozostałych budynkach wielorodzinnych - budować / montować centralne kotłownie gazowe na cały budynek (lub ciąg budynków).
    Podłączenie do sieci miejskiej eliminuje niską emisję całkowicie - powodem budowy wysokich kominów ciepłowni jest właśnie rozpraszanie spalin tak wysoko, aby nie mogły uzyskiwać wysokich stężeń przy powierzchni ziemi i tworzyć smogu. Centralne kotłownie także są lepsze niż indywidualne piece - każdy palnik gazowy pracuje efektywnie dopiero po osiągnięciu własciwej temperatury pracy. Indywidualny , mały kocioł często włącza się i wyłącza - i za każdym razem przez pewien czas nie dopala właściwie gazu. Poza tym instalowanie wielu wkładów kominowych w jednym budynku to techniczno - ekonomiczny absurd...
Komentowanie dostępne jest tylko dla .
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
1 2 3 4 5 6 7
8°C Środa
noc
7°C Środa
rano
8°C Środa
dzień
8°C Środa
wieczór
wiecej »