- Jestem za całkowitym zakazem palenia węglem - zapewnił prezydent Jacek Majchrowski. Wróci ustawa antysmogowa?
Podczas krótkiego spotkania z dziennikarzami zapowiedział on, że po podpisaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę "ustawy antysmogowej" Rada Miasta Krakowa poprosi Sejmik Województwa Małopolskiego o ponowne uchwalenie zakazu stosowania paliw stałych do ogrzewania domów i mieszkań w Krakowie. Podpisana dzisiaj ustawa daje bowiem samorządom możliwość wprowadzania norm jakościowych dla urządzeń grzewczych.
Małopolski sejmik przyjął już w 2013 roku uchwałę określającą rodzaje paliw dopuszczonych do stosowania na obszarze gminy Kraków i zakładającą wprowadzenie całkowitego zakazu stosowania węgla w celach grzewczych w Krakowie od 2018 roku.
Uchwała została jednak zaskarżona do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który unieważnił dokument, powołując się na niezgodność z prawem krajowym oraz Konstytucją RP. Uznał wtedy, że "uchwała o zakazie używania paliw stałych nie może różnicować kwestii stosowania paliw w zależności od celu", a także że "naruszyła ona zasady praworządności, równości czy wolności prowadzenia działalności gospodarczej". Stanowisko to podtrzymał Naczelny Sąd Administracyjny.
Jak przekonywał 6 października J. Majchrowski, nowe regulacje prawne oznaczają powrót Krakowa od walki z tzw. niską emisją. - Wystąpiłem także do Rady Miasta, ponieważ wszystko przesunęło się prawie o rok, aby także o rok przedłużyć 100-proc. dofinansowanie do wymiany pieców - powiedział prezydent Krakowa. Dodał, że prawdopodobnie przesunięty zostanie także termin, w którym zacznie obowiązywać zakaz palenia węglem - z roku 2018 (tak było w poprzedniej uchwale) na 2019.
Witold Śmiałek, doradca prezydenta Krakowa ds. jakości powietrza, podkreślał z kolei, że działania miasta nie ograniczają się do Programu Ograniczania Niskiej Emisji. - Gmina miejska Kraków będzie się starała równolegle likwidować zanieczyszczenia z różnych rodzajów emitorów. PONE to nasz sztandarowy projekt, na który w najbliższych 3 latach z różnych funduszy przeznaczone zostanie ok. 220 mln zł. To jednak kwestia także inwestycji takich, jak system Park & Ride, tabor komunikacji publicznej, budowa ścieżek rowerowych czy działania o charakterze termomodernizacyjnym. Te projekty do 2022 roku opiewają na łączną kwotę przekraczającą 2 mld zł - mówił. - Te działania prędzej czy później muszą przynieść efekty - dodał.
Czytaj także:
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.