- Wspieranie Caritas nie jest zasługą, ale obowiązkiem - powiedział ks. Marek Gancarczyk, redaktor naczelny GN.
Podczas gali w warszawskim Teatrze Polskim przyznano nagrody "Ubi Caritas"; w tym roku uhonorowano nimi 34 osoby i podmioty, które wniosły największy wkład w 25 lat pracy charytatywnej w Caritas diecezjalnych. Nagrodzono także media, wśród nich tygodnik "Gość Niedzielny". Statuetki otrzymały redakcje Katolickiej Agencji Informacyjnej, "Niedzieli" oraz red. Stanisław Karnacewicz z Polskiej Agencji Prasowej.
Nagroda "Ubi Caritas", w postaci statuetki św. Faustyny, jest przyznawana od 2003 roku. Do tej pory nagrody przyznawano w poszczególnych kategoriach: Darczyńca, Świadectwo, Współpraca. W tym roku, w związku z 25-leciem organizacji, formuła została zmieniona. Uhonorowano osoby i podmioty zasłużone dla działalności Caritas Polska. Laureatów wskazywały poszczególne diecezjalne oddziały Caritas - po jednej, dwie osoby.
Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, dziękując Caritas, podkreślał ekonomiczny kontekst jej działalności. "Dziękuję przede wszystkim za ewangelicznego ducha, który jest jej inspiracją. Przekłada się to na konkretne owoce" - powiedział. Dodał, że katolicka Caritas oraz współpracujące z nią ewangelicka Diakonia i prawosławna Eleos ukazują prawdziwe oblicze Kościoła, którym jest dobroczynność i poświęcenie na rzecz bliźniego.
Arcybiskup Migliore powiedział także, że obecny kryzys migracyjny w Europie polega nie tylko na tym, ilu ludzi potrzebuje pomocy, ale także na tym, na ile jesteśmy otwarci, żeby tę pomoc dawać.
"Jubileusz Caritas i organizacji charytatywnych bratnich Kościołów to okazja do wypowiedzenia trzech słów: dziękuję, gratuluję i życzę" - powiedział z kolei kard. Nycz. Wyjaśnił, że gratuluje Caritas rozwoju, bo "z małego ziarna wyrosła wielka roślina". Życzył natomiast organizacji sprostania nowym wyzwaniom.
Odbierając jubileuszową nagrodę, redaktor naczelny "Gościa Niedzielnego" ks. Marek Gancarczyk powiedział, że medialne wspieranie Caritas Polska „nie jest jakąś specjalną zasługą, ale prostym obowiązkiem”.
Gala Caritas Polska miała charakter ekumeniczny. Obecni byli na niej przedstawiciele Caritas diecezjalnych, przedstawiciele bratnich organizacji charytatywnych - prawosławnej Eleos i ewangelickiej Diakonii - oraz liczni reprezentanci instytucji kościelnych i państwowych, polskich i zagranicznych.
Ekumeniczny wymiar uroczystości podkreśliła m.in. w swoim liście do uczestników gali małżonka Prezydenta RP Agata Duda. Jak stwierdziła, Caritas jest wyrazem troski i współdziałania o człowieka niezależnie od wyznania, pochodzenia społecznego czy etnicznego i dlatego jest godna uznania. "Pomagacie Państwo ludziom, do których często nie docierają instytucje państwa. Oferujecie nie tylko pomoc materialną, ale pielęgnujecie rozwój więzi międzyludzkich i formujecie do odpowiedzialnego życia w społeczeństwie. (...) Państwa przykład inspiruje innych do działania, a dzisiejsze wydarzenie jest pięknym wyrazem tej inspiracji" - napisała Agata Duda.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.