Reklama

Wezwani do odwagi i świadectwa

Mszą św. w bazylice Świętego Krzyża rozpoczęły się w Warszawie obchody Dnia Papieskiego.

Reklama

W Eucharystii koncelebrowanej przez ks. Dariusza Kowalczyka z zarządu Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" wzięło udział kilkudziesięciu stypendystów tej fundacji. Nawiązując w homilii do hasła tegorocznego Dnia Papieskiego: "Jan Paweł II - patron rodziny", ks. Kowalczyk przypomniał, jak wielką wagę święty papież przywiązywał do świętości małżonków, dzieci i młodzieży. I jak bardzo je cenił, być może również dlatego, że już jako 22-latek tej rodziny został pozbawiony.

To rodzina daje nam poczucie rozumienia, akceptacji, jest dla człowieka pierwszą szkołą miłości, odpowiedzialności i wiary. Dlatego, jak podkreślił kaznodzieja, nie jest dobrze, jeżeli człowiek pozostaje sam, bo przecież zamiarem Boga wobec nas jest małżeństwo, przyjęcie daru macierzyństwa w rodzinie. Nie jest więc dobry styl życia, nastawiony na życie w pojedynkę, bez zobowiązań, lub małżonków, którzy nie chcą mieć dzieci. Nie jest dobrze, jeżeli karierę zawodową przedkłada się nad plany założenia rodziny lub jej powiększenia.

Zdarza się jednak, że człowiek z różnych względów zostaje pozbawiony najbliższych lub nie może liczyć na ich opiekę. Ks. Kowalczyk apelował, byśmy jako wspólnota wierzących, parafie, byli szczególnie wrażliwi na potrzeby osób samotnych, pozbawionych rodzin, singli, ale także osób samotnych duchowo. Żebyśmy potrafili takim osobom zapewnić wsparcie, pomoc, akceptację, jaką inni ludzie znajdują w rodzinnym gronie.

- Słuchajmy słów papieża Jana Pawła II o tym, żeby rodzina była silna Bogiem, żebyśmy na wierze w Jezusa Chrystusa, a nie tylko na swoich siłach, budowali swoje życie, małżeństwo, rodzinę. Jesteśmy wezwani do odwagi i świadectwa, bo słowa uczą, ale przykłady pociągają - podkreślał ks. Kowalczyk. 

 Na zakończenie Eucharystii swoim świadectwem podzieliła się Dominika Kuś, która w imieniu wszystkich stypendystów "Dzieła Nowego Tysiąclecia" podziękowała za udzielone wsparcie, ale też za stworzenie środowiska, w którym wielu młodych ludzi może się odnaleźć i rozwijać swoje talenty. - W Fundacji rozpoczęła się jedna z najpiękniejszych przygód w moim życiu. Poznałam ludzi, którzy chcą iść pod prąd, chcą ze sobą współpracować, którzy dają poczucie spokoju, radość i entuzjazm - mówiła Dominika Kuś.

Po Mszy św. stypendyści w rozśpiewanym i roztańczony orszaku przeszli sprzed pomnika Kopernika na Krakowskim Przedmieściu na pl. Zamkowy, zapraszając przechodniów do wspólnego świętowania Dnia Papieskiego. W południe pod Kolumną Zygmunta zostało otwarte Miasteczko Rodzinne.

Od kilku dni na ulicach Warszawy można spotkać wolontariuszy z indentyfikatorami i oznaczonymi puszkami, kwestującymi na stypendia dla uzdolnionej młodzieży pochodzącej z małych miast i wsi.

Dzień Papieski obchodzony jest od 2001 r., zawsze w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża (16 października).

Czytaj także:

Dzień Papieski w innych diecezjach:

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
3°C Niedziela
rano
4°C Niedziela
dzień
5°C Niedziela
wieczór
4°C Poniedziałek
noc
wiecej »

Reklama