31 lat temu na tamie we Włocławku...

Obchody rocznicy śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki na Żoliborzu, w Bydgoszczy i we Włocławku.

Myślą przewodnią tegorocznych obchodów są słowa bł. ks. Jerzego Popiełuszki: "Bądźmy silni miłością, męstwem oraz nadzieją". W kościele św. Stanisława Kostki na Żoliborzu (ul. Hozjusza 2) rozpoczną się w poniedziałek o godz. 17 koncertem "Pieśni sakralne" w wykonaniu Alicji Majewskiej, z towarzyszeniem Włodzimierza Korcza (fortepian) i MediaChoir ensemble. O godz. 18 uroczystą Mszę św. odprawi bp Michał Janocha. Jak zapowiada Kancelaria Prezydenta RP, weźmie w niej udział prezydent Andrzej Duda. Na uroczystość przyjadą też delegacje z pocztami sztandarowymi NSZZ "Solidarność" z całego kraju. Po Mszy św. na grobie bł. ks. Jerzego Popiełuszki zostaną złożone wieńce.

"W tym roku będziemy szczególnie dziękować za zakończenie diecezjalnego etapu procesu kanonizacyjnego i modlić się będziemy o rychłe ogłoszenie bł. ks. Jerzego Popiełuszki świętym Kościoła powszechnego" - zapraszają księża z żoliborskiego sanktuarium.

Obchody rocznicy śmierci błogosławionego męczennika odbędą się też we Włocławku. 18 października, po modlitwie przy tamie, w miejscu, gdzie 31 lat temu wrzucono ciało kapłana do rzeki, wyruszy procesja z relikwiami ks. Jerzego do sanktuarium męczeństwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Tam zostanie odprawiona Msza św. Na niedzielę i poniedziałek uroczystości zaplanowano w kościele Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy, gdzie po raz ostatni modlił się ks. Jerzy.

Ks. Jerzy podczas Mszy św. za Ojczyznę w czerwcu 1984 r.   Archiwum Sługi Bożego Ks. Jerzego Popiełuszki przy parafii św. Stanisława Kostki w Warszawie Ks. Jerzy podczas Mszy św. za Ojczyznę w czerwcu 1984 r.
Jerzy Popiełuszko urodził się w 1947 r. w wiosce Okopy na Białostocczyźnie. Był kapelanem związanym z "Solidarnością" i robotnikami. Podczas Mszy za Ojczyznę sprawowanych w kościele św. Stanisława Kostki na stołecznym Żoliborzu publicznie krytykował nadużycia władzy komunistycznej. Równocześnie - zgodnie z głoszoną przez siebie zasadą "zło dobrem zwyciężaj" - przestrzegał przed nienawiścią do funkcjonariuszy systemu. Wielokrotnie zastraszany i szykanowany przez aparat państwowy, a także atakowany przez państwowe media, 19 października 1984 r. został porwany przez oficerów Służby Bezpieczeństwa z IV Departamentu MSW zwalczającego Kościół katolicki. Po brutalnym pobiciu, oprawcy wrzucili księdza do Wisły na tamie koło Włocławka. W zakończonym w lutym 1985 roku procesie przed sądem w Toruniu na wysokie kary więzienia za tę zbrodnię skazano trzech oficerów MSW. Przewód sądowy nie ujawnił jednak ani wszystkich okoliczności, ani inspiratorów mordu.

Grób ks. Jerzego przy warszawskim kościele św. Stanisława Kostki stał się miejscem pielgrzymek Polaków oraz wiernych i turystów z całego świata. W 1997 roku rozpoczął się proces beatyfikacyjny kapłana. Ks. Jerzy został ogłoszony błogosławionym 6 czerwca 2010 r., podczas Mszy św. na pl. Piłsudskiego w Warszawie, w obecności ok. 150 tys. wiernych. Obecnie trwa proces kanonizacyjny ks. Popiełuszki. We wrześniu br. zakończyła się procedura uznania za cud za wstawiennictwem błogosławionego uleczenia z rzadkiego rodzaju białaczki Francuza Francoisa Andela.

swiatloczulosc Błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko - homilia dla Polski

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
11°C Czwartek
wieczór
9°C Piątek
noc
7°C Piątek
rano
13°C Piątek
dzień
wiecej »