- Piechota morska USA rozpoczęła w czwartek nad ranem desantem ze śmigłowców szeroko zakrojoną operację przeciwko talibom w dolinie rzeki Helmand, na południu Afganistanu - poinformował amerykański rzecznik wojskowy, kpt. Bill Pelletier. W operacji pod kryptonimem "Khanjar" (Cios miecza) uczestniczy 4 tys. Marines wspieranych przez ok. 650 żołnierzy i policjantów afgańskich.
Dolina, w której znajdują się nawadniane pola pszenicy i opium, jest w większej części pod kontrolą talibów, którzy od lat stawiają skuteczny opór Międzynarodowym Siłom Wsparcia Bezpieczeństwa (ISAF). Z prowincji Helmand pochodzi 90 proc. opium dostępnego na światowym czarnym rynku. Opium jest surowcem do produkcji silnego narkotyku - heroiny.
Celem operacji, która podjęta została przed zapowiedzianymi na 20 sierpnia wyborami prezydenckimi w Afganistanie, jest - jak zakomunikowało dowództwo sił USA - trwałe wyparcie talibów z ich pozycji. Dowódca korpusu ekspedycyjnego Marines, gen. Larry Nicholson, podkreślił, że jest to jedna z największych i najbardziej zmasowanych operacji w ramach sił ISAF.
Dowódcy sił ISAF zgodnie oceniają, że talibowie atakują obecnie z największą intensywnością od czasu ich wyparcia z Kabulu w 2001 r.
Amerykanie, stanowiący główną siłę ISAF, skierowali w ciągu ostatnich 2 miesięcy do prowincji Helmand 8.500 żołnierzy piechoty morskiej w ramach szerszego programu zwiększania liczby swoich wojsk w Afganistanie. Ma ona wzrosnąć z 32 tys. na początku br. do 68 tys. na końcu.
Prezydent Barack Obama traktuje sytuację w Afganistanie i sąsiednim Pakistanie priorytetowo uważając, że działalność rebeliantów i terrorystów w tym rejonie stanowi główne zagrożenie bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.