Prezydent Duda odznaczył zasłużonych dla Polonii

Prezydent Andrzej Duda w środę w Paryżu odznaczył osoby działające na rzecz Polonii we Francji. "Liczę, że odczujecie nową jakość spojrzenia na sprawy Polaków mieszkających za granicą" - zwrócił się Duda do uczestników spotkania w polskiej ambasadzie.

Prezydent wręczył odznaczenia państwowe "za wybitne zasługi w działalności na rzecz środowisk polonijnych we Francji".

Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski został odznaczony ks. infułat Stanisław Jeż, były rektor Polskiej Misji Katolickiej we Francji.

Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczpospolitej Polskiej zostali odznaczeni: ks. Krystian Gawron, Barbara Kłosowicz-Krzywicka, Danuta Nowakowska, Maria Sadowska.

Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczpospolitej Polskiej zostali odznaczeni: Stanisław Aloszko, Jolanta Dźwigała, Tadeusz Gieysztor, Marek Kurek, Jerzy Malinowski, ks. Tomasz Sokół.

Prezydent powiedział, że najmłodsza emigracja z Polski do Francji to ta po 1989 r. Dodał, że to emigracja z Polski "wolnej, a jednak niespełniającej wszystkich oczekiwań, jednak nie spełniającej wszystkich marzeń, niedającej przynajmniej części polskiej młodzieży zrealizować swoich ambicji i celów".

"Bardzo bym chciał, by to się zmieniło, bardzo bym chciał, byście państwo wracali do Polski. Wierzę w to i będę czynił wszystko, by was do tego zachęcać czynem, nie słowem" - oświadczył prezydent.

Prezydent Duda mówił o potrzebie zrównoważonego rozwoju społecznego, infrastrukturalnego, przemysłowego, gospodarczego, edukacyjnego. "Wierzę w to, że uda się to zrealizować. I mówię to dziś z podniesioną przyłbicą" - zaznaczył.

Dodał, że chciałby ten proces zacząć, bo jest to proces na lata. "Wierzę, że będę mógł w tym zakresie współdziałać dobrze i konstruktywnie z nowym polskim rządem" - powiedział prezydent.

"Liczę też na to, że odczujecie państwo nową jakość spojrzenia na sprawy Polaków mieszkających za granicą. Wierzę, że dzięki temu w większy sposób niż do tej pory będziemy umieli tworzyć wspólnotę. Wspólnotę Polaków, ludzi mających polskie korzenie, którzy czują w sercu związek z Polską" - dodał.

Podczas spotkania z Polonią wystąpił finalista tegorocznego konkursu chopinowskiego Szymon Nehring.

Wcześniej w polskim kościele Wniebowzięcia NMP w Paryżu prezydent Duda złożył kwiaty pod tablicą upamiętniającą prezydenta Lecha Kaczyńskiego i pozostałe ofiary katastrofy smoleńskiej.

Prezydent mówił do zgromadzonych w kościele, że bardzo ważna dla Polski misja prezydenta Lecha Kaczyńskiego nie została zakończona.

"Wierzę, że właśnie udaje się ją podjąć na nowo, że będę to robił ja - i robię - i będzie to robił rząd PiS" - powiedział prezydent. Wyraził nadzieję, że rząd "za parę dni powstanie". Dodał, że oklaski zgromadzonych przyjmuje jako brawa dla "prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i premier Beaty Szydło".

W Muzeum Curie prezydent spotkał się z polskimi uczonymi i wnukiem Marii Skłodowskiej-Curie. Złożył też kwiaty na tablicy Solidarności w Paryżu.

Wcześniej prezydent Duda rozmawiał z prezydentem Francji Francois Hollande'em, premierem Manuelem Vallsem, przewodniczącym Zgromadzenia Narodowego Claude'em Bartolone'em i przewodniczącym Senatu Gerardem Larcherem.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
15°C Sobota
noc
12°C Sobota
rano
13°C Sobota
dzień
14°C Sobota
wieczór
wiecej »