Patriarcha wzywa do jedności

„Jedność w różnorodności” – taki tytuł nosi pierwszy list pasterski abp. Fouada Twala. Łaciński patriarcha Jerozolimy pełni duszpasterską opiekę nad katolikami z Terytoriów Palestyńskich, Izraela, Jordanii i Cypru.

Wiernych swej diecezji zachęcił do budowania jedności wśród chrześcijan przez sianie w sercach ewangelicznej miłości i pokoju. Zwrócił również uwagę na potrzebę dawania autentycznego świadectwa wzajemnego poszanowania oraz odpowiedzialnej współpracy na rzecz sprawiedliwości społecznej.

„Aktualne podziały chrześcijan są efektem grzechu i ludzkiej namiętności – podkreślił abp Twal. – Dlatego droga do jedności wymaga osobistej odpowiedzialności każdego ucznia Chrystusa. Jedność Kościoła opiera się na fundamencie wspólnej doktryny, a jego różnorodność objawia się w wielu formach życia chrześcijańskiego, które mimo różnic łączy jedna wiara” – napisał patriarcha. Ponadto zapewnił, że jerozolimski Kościół z troską spogląda na wszystkich synów lokalnych wspólnot: Arabów, Żydów, Cypryjczyków, jak również obcokrajowców mieszkających na terytorium diecezji. „Kościół – czytamy w liście – wychodzi poza różnice rasowe i kulturowe, ponieważ jest katolicki, czyli uniwersalny. Staje też ponad konfliktami politycznymi, obejmując Chrystusową miłością wszystkich swoich synów”.

W liście pasterskim łaciński patriarcha Jerozolimy przypomniał o cierpieniach lokalnych wspólnot, będących efektem trwającego konfliktu izraelsko-palestyńskiego. Brak stabilności politycznej i trudności natury ekonomicznej spowodowały falę emigracji, która zdziesiątkowała wiernych całej diecezji. Niekorzystna sytuacja sprawia, że palestyńscy chrześcijanie są „obcy w ziemi Chrystusa”.

Na zakończenie abp Twal nawiązał do niedawnej pielgrzymki Benedykta XVI w Ziemi Świętej, który „umocnił w wierze tutejszą wspólnotę katolicką” oraz „otworzył swoje serce na wszystkich chrześcijan, jak również na niewierzących w Chrystusa wyznawców religii monoteistycznych”.
 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
20°C Piątek
rano
28°C Piątek
dzień
30°C Piątek
wieczór
26°C Sobota
noc
wiecej »