Jak znaleźć się w grupie polskich małżeństw, w której niemal nie ma rozwodów? O tym mówił mieszkańcom Kęt Mieczysław Guzewicz, konsultor rady ds. rodziny Konferencji Episkopatu Polski.
Mieczysław Guzewicz przytoczył dane, które informują, że aż 37,8 procent polskich małżeństw się rozwodzi. Ale jest taka grupa, w której liczba ta to 0,07 procent. Jak do niej trafić? To pary, które razem, co niedzielę uczestniczą we Mszy św., codziennie modlą we dwoje, a "świętość łoża" nie jest dla nich abstrakcją.
Najważniejsza płaszczyzna życia w Kościele
- Zostałem zaproszony do wygłoszenia rekolekcji dla mężczyzn w Krakowie. Poproszono mnie także, żebym spotkał się dodatkowo z krakowską wspólnotą Mężczyzn św. Józefa oraz wygłosił konferencje w Tarnowie, Wadowicach i Kętach - mówi Mieczysław Guzewicz. - Głoszenie Dobrej Nowiny, ze szczególnym uwzględnieniem akcentu o świętości i nierozerwalności małżeństwa, to zarówno dla mnie jak i dla mojej żony nie tylko obowiązek, ale prawdziwa pasja i przyjemność. Nie mam wątpliwości - szczególnie w oparciu o nauczanie Kościoła, zwłaszcza św. Jana Pawła II - że to jest najważniejsza płaszczyzna życia w Kościele. Szczególnie dzisiaj.
- Uczestniczyliśmy w weekendzie dla mężczyzn prowadzonym przez Mieczysława Guzewicza w Krakowie i zaprosiliśmy go także do naszej parafii - mówi Marek Baścik, lider kęckich Mężczyzn św. Józefa. - Zasugerowaliśmy, żeby było to spotkanie także dla naszych połówek. Stąd jego temat. Cieszę się z wypowiedzianych dziś słów: najważniejsza w rodzinie jest miłość małżonków. Bo to ona sprawa, że szczęśliwa jest cała rodzina. Kiedy dziecko widzi miłość okazywaną sobie przez mamę i tatę, widzi też, że można być naprawdę szczęśliwym, a wszystkie inne, rzeczy, których pragniemy są tylko dodatkiem do tego, co najważniejsze.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.