Po raz 75. wyruszyła w poniedziałek z Poznania piesza pielgrzymka na Jasną Górę. Jak przypomniał w czasie mszy św. metropolita poznański abp Stanisław Gądecki, Polska jest krajem o wyjątkowej aktywności pielgrzymkowej.
Tegoroczna Poznańska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę odbywa się pod hasłem "Otoczmy troską życie". Pątnicy wysłuchają prelekcji m.in. na temat bezpieczeństwa na drogach, krwiodawstwa, transplantacji i eutanazji. Z Poznania do Częstochowy wyruszyło ponad tysiąc osób. Na Jasną Górę dotrą 15 lipca.
Abp Gądecki w trakcie homilii podczas mszy inicjującej pielgrzymkę stwierdził, że pielgrzymowanie pozostaje jednym z ważniejszych zjawisk religijnych na świecie. Jak wyliczył, corocznie na świecie w pielgrzymkach uczestniczy blisko 200 mln chrześcijan. Spośród nich ok. 80 mln udaje się do dwudziestu głównych ośrodków kultu religijnego.
Do Rzymu i Guadalupe pielgrzymuje po 12 mln osób rocznie, do San Giovanni Rotondo - 7 mln, do Lourdes - 6 mln, do Fatimy - 5 mln, a na Jasną Górę - ok. 4 mln ludzi.
Ogółem w Polsce w pielgrzymkach bierze udział ok. 5-7 mln osób rocznie.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.