Nie powinno dziwić, że środowiska ekstremistyczne i fundamentalistyczni terroryści widzą w turystyce zagrożenie i usiłują ją zniszczyć. Wzajemne poznanie przyczynia się bowiem do budowy społeczeństwa bardziej sprawiedliwego, i braterskiego, gdyż w różnorodności ludzie wzajemnie się ubogacają. Zwraca na to uwagę watykańskie orędzie na Światowy Dzień Turystyki.
Obchodzony on będzie 27 września pod hasłem „Turystyka świętowaniem różnorodności”. Przesłanie podpisali przewodniczący Papieskiej Rady ds. Migrantów i Podróżujących abp Antonio Maria Vegliò oraz jej sekretarz, abp Agostino Marchetto.
Orędzie zwraca uwagę na paradoks: choć w sercu wszystkich kultur rozkwita autentyczne pragnienie pokoju, mimo to nie brak głęboko zakorzenionych nieporozumień i uprzedzeń, będących podstawą lęku przed obcym. Dlatego należy starać się o przezwyciężanie dyskryminacji i ksenofobii, przekształcając je w zrozumienie i wzajemne poszanowanie. Może się do tego przyczynić turystyka, umożliwiająca poznanie innych religii, sposobów życia i postrzegania świata. Pożyteczne, choć niewystarczające, są coraz powszechniejsze podróże wirtualne, możliwe dzięki środkom przekazu. Prawdziwe poznanie różnorodności dokonuje się jednak poprzez fizyczną obecność w danym miejscu. Ważne, aby kierować się przy tym etyką odpowiedzialności i poszanowania tego, co odmienne. Watykańskie orędzie na obchodzony już po raz 30. Światowy Dzień Turystyki zachęca, aby w różnorodności odkrywać ślady Boga. To dzięki Niemu rodzina ludzka może żyć w pokoju i wzajemnym zrozumieniu.
W starożytnym mieście Ptolemais na wybrzeżu Morza Śródziemnego.
W walkę z żywiołem z ziemi i powietrza było zaangażowanych setki strażaków.
Wstrząsy o sile 5,8 w skali Richtera w północno wschodniej części kraju.
Policja przystąpiła do oględzin wyciągniętej z morza kotwicy.
Ogień strawił tysiące budynków na obszarze ok. 120 km kw., czyli powierzchni równej San Francisco.