Z apelem do władz kolumbijskich o wyjaśnienia w sprawie zapowiedzianego referendum pokojowego wystąpił lokalny Kościół. Ma ono dotyczyć relacji z lewacką partyzantką FARC.
Przewodniczący episkopatu Kolumbii podkreślił w specjalnym komunikacie, że rozpoczęty proces pokojowy „musi być budowany na mocnych fundamentach”. W tym kontekście abp Luis Augusto Castro Quiroga krytycznie odniósł się do ogłoszonego referendum, wyrażając obiekcje co do jego poprawności konstytucyjnej oraz zgodności ze standardami prawa międzynarodowego.
Delegacje Rewolucyjnych Sił Zbrojnych Kolumbii FARC i rządu prezydenta Juana Manuela Santosa prowadzą od ponad dwóch lat negocjacje pokojowe. Podczas historycznego spotkania, które miało miejsce na Kubie 23 września br., zobowiązały się one m.in. do zwołania specjalnego trybunału, którego zadaniem jest osądzenie zbrodni wojennych. Prezydent Santos wyznaczył ostateczną datę 23 marca 2016 r. na podpisanie traktatu pokojowego z partyzantami. Obywatele mają wyrazić zgodę na to porozumienie przez referendum.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.