W Sejmie powstał poselski zespół na rzecz Nowej Konstytucji - poinformował w czwartek przewodniczący zespołu Kornel Morawiecki (Ruch Kukiz'15). Zespół - jak zapowiedział Morawiecki - jest otwarty dla posłów wszystkich klubów parlamentarnych.
"Powstanie zespołu to pierwsza próba działania na rzecz gruntownej zmiany polskiej rzeczywistości społecznej, gospodarczej i duchowej, to ma być konstytucja na XXI wiek, gdzie pojawią się nowe idee i nowi ludzie" - powiedział Morawiecki w czwartek na konferencji prasowej w Sejmie. Zaprosił do pracy w zespole posłów wszystkich klubów parlamentarnych. "Proszę posłów innych klubów o współdziałanie, bo konstytucja to jest rzecz narodowa" - dodał.
Morawiecki poinformował też, że w styczniu odbędzie się "duża konferencja" na temat nowej konstytucji.
Pytany, w jakim kierunku powinny pójść zmiany w konstytucji, Morawiecki powiedział: "To musi być nowy kierunek, nowy podział władzy, majątku, ale też inne duchowe spojrzenie na człowieka, jako uczestnika zbiorowości (...) to próba stworzenia ram na przyszłość dla Polski i Europy". Jak dodał, konstytucja ma być dla narodu, a nie dla polityków.
Wiceprzewodniczący zespołu Janusz Sanocki (niezrz.) powiedział, że zespół - przy pracy nad nową konstytucją - chce współpracować z mediami, ekspertami, uczelniami i obywatelami. "Nie może być tak, że tak ważna sprawa jak konstytucja, jest tylko elementem przetargów partyjnych" - podkreślił.
W skład zespołu wchodzą na razie: przewodniczący Kornel Morawiecki (Ruch Kukiz'15), wiceprzewodniczący Janusz Sanocki (niezrz.), oraz posłowie Ruchu Kukiz'15: Jerzy Jachnik, Robert Mordak, Małgorzata Zwiercan oraz Ireneusz Zyska.
Zgodnie z regulaminem Sejmu, posłowie mogą tworzyć zespoły. Przy powstaniu zespołu obowiązkowe jest tylko podanie do wiadomości marszałka Sejmu jego regulaminu i składu osobowego.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.