"Błogosławieni miłosierni..." - to hasło XVI Dnia Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie. W ubiegłym roku udało się zebrać 2,44 mln zł i zrealizować blisko 350 projektów. Ale potrzeby parafii zza wschodniej granicy są znacznie większe.
"Błogosławieni miłosierni..." - to hasło XVI Dnia Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie. Obchodzony jest on w drugą niedzielą Adwentu. W tym dniu w polskich parafiach odbywa się zbiórka pieniędzy do puszek na pomoc osobom w potrzebie mieszkającym na Wschodzie.
O sytuacji Kościoła katolickiego na Wschodzie opowiadał podczas konferencji w Warszawie ks. Krzysztof Płonka, który pracuje w jednej z parafii w Mołdawii.
- To kraj mocno zróżnicowany etnicznie i wyznaniowo. Ma niecałe 10 tys. katolików w 20 parafiach, rozsianych na terenie wielkości Mazowsza. Największą bolączką jest emigracja młodych ludzi, którzy formowani w naszych duszpasterstwach, wyjeżdżają studiować m.in. do Polski czy Rosji. Rzadko wracają, a to powoduje, że niektóre parafie są dziś mniejsze nawet o 50 proc - mówi ks. Krzysztof Płonka.
- Ze względu na nadchodzące Światowe Dni Młodzieży, Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie zwraca w tym roku szczególną uwagę na pomoc młodym chrześcijanom zza wschodniej granicy. - Będziemy się starali pomagać wszystkim tym organizacjom, które na Wschodzie zapewniają chrześcijańską formację, organizując wyjazdy i spotkania - mówi ks. Leszek Kryża TChr. Jak zaznacza, część pieniędzy z tegorocznej zbiórki w parafiach zostanie przeznaczona na pomoc młodzieży ze Wschodu, która chciałaby przyjechać do Polski na Światowe Dni Młodzieży.
Obchody XVI Dnia Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie rozpoczną się w najbliższy piątek, 4 grudnia Apelem Jasnogórskim przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Częstochowskiej. Poprowadzi go ks. Leszek Kryża, dyrektor Biura Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie. W niedzielę, 6 grudnia zaplanowano transmitowaną przez Program I Polskiego Radia o godz. 9 Mszę św. w bazylice św. Krzyża W Warszawie oraz Mszę św. o godz. 13 w świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie transmitowaną przez TVP Polonia. Liturgiom będzie przewodniczył metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki.
Za pieniądze z ubiegłorocznej zbiórki udało się w tym roku zrealizować ponad 350 projektów Hasło tegorocznego Dnia Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie nawiązuje do hasła Światowych Dni Młodzieży, które będą miały miejsce w 2016 r. w Krakowie oraz do ogłoszonego przez papieża Franciszka Roku Miłosierdzia.
- Potrzeb jest cięgle dużo. Jej największym beneficjentem są parafie na Ukrainie. Wystarczy powiedzieć, że cena gazu wzrosła tam siedmiokrotnie, co ekonomicznie parafie i ich mieszkańców, nie tylko w rejonie Mariupola czy Ługańska. Oni na tę pomoc czekają - podkreśla przewodniczący Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie, bp Antoni Pacyfik Dydycz.
- Podczas ubiegłorocznej zbiórki zebrano 2,44 mln zł. Z tych pieniędzy zrealizowano 350 projektów, wybranych spośród blisko 500, które wpłynęły - poinformował ks.Leszek Kryża TChr, zachęcając do wsparcia 6 grudnia chrześcijan na Wschodzie.
Obecny na konferencji nt. Dnia Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie, bp Wiesław Lechowicz, delegat Episkopatu Polski ds. Polonii i Polaków za Granicą poinformował także o planach zorganizowania w Warszawie w przededniu Dni w Diecezjach ŚDM, kongresu dla 300-350 młodych Polaków zza granicy.
Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie w 2015 roku wspierał finansowo duszpasterzy, braci i siostry zakonne. Otrzymane przez nich wsparcie wykorzystane zostało na działalność charytatywną, jak domy samotnej matki, posługę W szpitalach, stołówki dla ubogich,
sierocińce, wsparcie osób starszych i potrzebujących, pomoc uchodźcom z Donbasu oraz na akcje formacyjne, jak rekolekcje i spotkania młodzieżowe czy pielgrzymki. Fundusze były też potrzebne na cele remontowo-budowlane i wyposażenie obiektów sakralnych.
Zespól Pomocy Kościołowi na Wschodzie został powołany 30 grudnia 1989 r. z inicjatywy ówczesnego prymasa Polski kard. Józefa Glempa. Pierwotnie nosił nazwę: Zespół Pomocy Kościelnej dla Katolików w Związku Radzieckim. Pierwszym jego przewodniczącym został bp Jerzy Dąbrowski. Dzięki pomocy z Polski parafie na Wschodzie otrzymywały m.in. materiały duszpasterskie i liturgiczne oraz prasę katolicką.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.