Tylko w Charkowie znajduje się około 600 tys. uchodźców i codziennie do ośrodka charytatywnego przy katedrze zgłasza się od 100 do 200 osób potrzebujących pomocy.
“Dla nas otwarcie drzwi jubileuszowych jest znakiem nadziei. Nadziei miłosierdzia i pokoju dla naszego narodu, ponieważ żyjemy na terytorium, gdzie wciąż trwa wojna” –mówi katolicki ordynariusz Donbasu. Bp Stanisław Szyrokoradiuk poinformował, że w najbliższą niedzielę zostaną otwarte drzwi święte w katedrze w Charkowie i Zaporożu, ale nie będzie można tego zrobić na terenach kontrolowanych przez prorosyjskich separatystów: w Doniecku i Ługańsku, gdzie pozostało niewielu katolików.
Przy tej okazji biskup przypomniał, że tylko w Charkowie znajduje się około 600 tyś. uchodźców i codziennie do ośrodka charytatywnego przy katedrze zgłasza się od 100 do 200 osób potrzebujących pomocy. „Potrzebujemy wszystkiego. Wielu ludzi nie ma gdzie mieszkać. Dzieci są najbiedniejsze. Straciły wszystko: szkołę, dom, przyjaciół i dla nich jest szczególnie ważne, że mogą uczestniczyć w zajęciach, które organizujemy” – podkreśla bp. Szyrokoradiuk i dodaje, że w ciągu Roku Miłosierdzia w diecezji charkowsko-zaporoskiej katolicy będą się modlić nie tylko o pokój, ale również o powołania kapłańskie, ponieważ wiele parafii nie ma duszpasterzy.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.