Tylko w Charkowie znajduje się około 600 tys. uchodźców i codziennie do ośrodka charytatywnego przy katedrze zgłasza się od 100 do 200 osób potrzebujących pomocy.
“Dla nas otwarcie drzwi jubileuszowych jest znakiem nadziei. Nadziei miłosierdzia i pokoju dla naszego narodu, ponieważ żyjemy na terytorium, gdzie wciąż trwa wojna” –mówi katolicki ordynariusz Donbasu. Bp Stanisław Szyrokoradiuk poinformował, że w najbliższą niedzielę zostaną otwarte drzwi święte w katedrze w Charkowie i Zaporożu, ale nie będzie można tego zrobić na terenach kontrolowanych przez prorosyjskich separatystów: w Doniecku i Ługańsku, gdzie pozostało niewielu katolików.
Przy tej okazji biskup przypomniał, że tylko w Charkowie znajduje się około 600 tyś. uchodźców i codziennie do ośrodka charytatywnego przy katedrze zgłasza się od 100 do 200 osób potrzebujących pomocy. „Potrzebujemy wszystkiego. Wielu ludzi nie ma gdzie mieszkać. Dzieci są najbiedniejsze. Straciły wszystko: szkołę, dom, przyjaciół i dla nich jest szczególnie ważne, że mogą uczestniczyć w zajęciach, które organizujemy” – podkreśla bp. Szyrokoradiuk i dodaje, że w ciągu Roku Miłosierdzia w diecezji charkowsko-zaporoskiej katolicy będą się modlić nie tylko o pokój, ale również o powołania kapłańskie, ponieważ wiele parafii nie ma duszpasterzy.
Usługa "Podpisz dokument" przeprowadza użytkownika przez cały proces krok po kroku.
25 lutego od 2011 roku obchodzony jest jako Dzień Sowieckiej Okupacji Gruzji.
Większość członków nielegalnych stowarzyszeń stanowią jednak osoby urodzone po wojnie.