Inmaculada – Niepokalana jest patronką Hiszpanii od XVIII w.
Już w przeddzień uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP w całym kraju odbyły się tradycyjne wieczorne czuwania modlitewne, które w tym roku miały szczególny charakter z racji rozpoczynającego się Roku Miłosierdzia.
W 1466 r. mieszkańcy Villalpando, miejscowości leżącej w Kastylii i León, złożyli uroczysty ślub, że będą bronić i szerzyć prawdę o Niepokalanym Poczęciu Matki Bożej. W listopadzie 1760 r. papież Klemens XIII w bulli Quantum ornamenti ogłosił Niepokalanie Poczętą patronką Hiszpanii. Kilka tygodni później, w styczniu 1761 r., król Karol III rozciągnął ten patronat na wszystkie terytoria, które należały wówczas do Królestwa Hiszpanii. Święto tradycyjnie poprzedziły czuwania modlitewne, które odbyły się w całym kraju pod hasłem „Zróbcie wszystko cokolwiek wam powie”. Tradycja organizowania wigilii modlitewnej powstała w Madrycie w 1947 r. Jej inicjatorem był jezuita Tomás Morales, którego proces beatyfikacyjny jest w toku, i weszła ona na stałe do kalendarza hiszpańskiego Kościoła.
Szczególnie uroczysty charakter miało czuwanie modlitewne w madryckiej katedrze Almudena, na które w tym roku zostały zaproszone przede wszystkim rodziny. Modlitwie przewodniczył abp Carlos Osoro. Uczestnicy maryjnego czuwania z radością przyjęli specjalne pozdrowienie i błogosławieństwo apostolskie papieża Franciszka. „Ojciec Święty serdecznie pozdrawia organizatorów i uczestników Wielkiego Czuwania ku czci Niepokalanej, które w tym Roku ma miejsce w przeddzień otwarcia Roku Miłosierdzia. Maryja jest pierwszym i najwspanialszym owocem nowej ludzkości i ukazuje wszystkim miłosierne oblicze Ojca”.
Po raz pierwszy uczestników czuwania maryjnego w Hiszpanii pozdrowił Jan Paweł II w 1978 r. i robił to aż do końca pontyfikatu. Zwyczaj ten kontynuował następnie Benedykt XVI, a teraz Franciszek.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.