Rosja: 3 z 6 samolotów zestrzelili sami Rosjanie

W czasie wojny gruzińskiej w sierpniu ubiegłego roku Rosjanie stracili sześć samolotów, a trzy z nich zostały zestrzelone przez ogień własny - informuje raport ekspertów wojskowych ogłoszony w czwartek w Moskwie i niezwłocznie zdementowany przez Ministerstwo Obrony.

Niezależne pismo "Moscow Defence Brief", które cytuje raport, przypomina, że władze wojskowe utrzymywały dotąd, że Rosja straciła w Gruzji tylko cztery samoloty. Według pisma wydawanego przez ekspertów z rosyjskiego Centrum Analiz Strategii i Technologii, ogłoszenie prawdziwych danych ujawnia istnienie "poważnych problemów z koordynacją i na szczeblu dowodzenia".

Jak twierdzą eksperci, "podczas walk zginęło czterech członków załóg" zestrzelonych rosyjskich samolotów, których liczba według dowództwa gruzińskiego miała wynosić co najmniej piętnaście. Cytowane źródło rosyjskie podaje, że "z sześciu utraconych samolotów dwa zostały zniszczone przez nieprzyjaciela, trzy - z całą pewnością wskutek ognia własnego, podczas gdy trudno ustalić, kto zestrzelił szóstą maszynę". Materiał zamieszczony w "Moscow Defence Brief" - oparty na informacjach mediów rosyjskich, południowoosetyjskich i gruzińskich, jak również na materiałach, jakie pojawiły się na portalach internetowych - zawiera dokładne opisy zniszczenia każdego z samolotów.

Rosjanie stracili dwa samoloty pierwszego dnia konfliktu i cztery drugiego z pięciu dni konfliktu wojennego z sierpnia 2008 roku. Dwie maszyny zostały zestrzelone ogniem ręcznych wyrzutni rakietowych południowoosetyjskich sił paramilitarnych, a trzeci ogniem rosyjskich oddziałów posuwających się ze stolicy Osetii Południowej, Cchinwali w kierunku miasta Gori. O dwóch Su-25 zestrzelonych omyłkowo przez osetyjskich separatystów rosyjskie media napisały jako o "zestrzelonych samolotach gruzińskich". "Rosyjscy piloci nie byli dobrze poinformowani o sytuacji na ziemi, otrzymywali błędne i niedokładne informacje wywiadowcze i nie znali nawet ani potencjału, ani struktury gruzińskich sił powietrznych" - podkreśla się w analizie niezależnych ekspertów.

Według rosyjskiego sztabu generalnego jego siły zbrojne straciły w Gruzji trzy samoloty szturmowe Su-25 i jeden bombowiec dalekiego zasięgu Tu-22. Straty w ludziach w ciągu pięciu dni walk wyniosły 64 żołnierzy zabitych i 283 rannych.

Artykuł opublikowany w niezależnym piśmie wywołał natychmiastowe reakcje. "Insynuacje, jakoby samoloty rosyjskich sił powietrznych zostały zestrzelone przez naszą własną obronę przeciwlotniczą nie odpowiadają prawdzie" - oświadczył agencji RIA-Nowosti wiceszef sztabu generalnego gen. Anatolij Nogowicyn.

"Wszyscy wiedzą że nasze siły lotnicze bardzo słabo szkolą swych pilotów" - zareplikował pułkownik Witalij Slikow na portalu Gazeta.ru.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
25°C Piątek
wieczór
22°C Sobota
noc
19°C Sobota
rano
26°C Sobota
dzień
wiecej »