W siedzibie Ministerstwa Spraw Zagranicznych Izraela odbyło się 9 lipca posiedzenie Stałej Dwustronnej Komisji Roboczej między Państwem Izrael a Stolicą Apostolską.
Przedmiotem obrad były w dalszym ciągu sprawy Porozumienia Gospodarczego między obu stronami. Ogłoszony przez watykańskie Biuro Prasowe komunikat po spotkaniu stwierdza, że „rozmowy toczyły się w atmosferze wielkiej serdeczności a obie delegacje wierzą, że przyczynią się do posunięcia naprzód rokowań ku upragnionemu Porozumieniu”.
Komunikat podaje również terminy następnych spotkań do końca tego roku. Przewidziano je na 26 sierpnia, 15-16 września, 14-15 października i 11-12 listopada. Ponadto, tak jak wcześniej zapowiadano, 10 grudnia br. odbędzie się w Watykanie posiedzenie plenarne Komisji.
Wczorajsze spotkanie było pierwsze po podróży Benedykta XVI do Ziemi Świętej w maju br., a zarazem w przededniu papieskiej audiencji dla prezydenta Stanów Zjednoczonych Baracka Obamy. Zdaniem wielu komentatorów, ta kalendarzowa zbieżność spotkania Komisji i wizyty gospodarza Białego Domu w Watykanie nie jest przypadkowa. Nie wykluczają oni, że w czasie tych rozmów ważne miejsce zajmą stosunki między Kościołem a Państwem Izrael.
Co najmniej od r. 2003 Tel Awiw jest szczególnie świadom amerykańskiego poparcia dla nadziei Kościoła katolickiego na osiągnięcie bezpieczeństwa prawnego i podatkowego w Izraelu. To właśnie jest celem rokowań watykańsko-izraelskich od 11 marca 1999. Od tamtego czasu czołowi przedstawiciele zarówno Kongresu, jak i rządu oraz dyplomaci USA występowali wielokrotnie na rzecz zachęcenia kolejnych rządów izraelskich do ściślejszego wypełniania umów zawartych już ze Stolicą Apostolską (w latach 1993 i 1997).
Stany Zjednoczone od dawna zachęcają Stolicę Apostolską do rozszerzania stosunków oficjalnych z Izraelem ze względu na sytuację Kościoła w Ziemi Świętej, jak również mając na uwadze wielki wkład obywateli amerykańskich – wiernych, sponsorów i innych – w jego materialne utrzymanie.
Gdy 30 grudnia 1993 Stolica Święta podpisywała tzw. Układ Podstawowy z Izraelem, który stał się później podstawą do nawiązania pełnych stosunków dyplomatycznych między nimi 15 czerwca następnego roku, przewidywano wówczas zawarcie kolejnych porozumień. Miały one regulować bardziej szczegółowo inne zagadnienia, w tym sprawy podatkowe i majątkowe Kościoła katolickiego w Izraelu. Tym właśnie zajmuje się od prawie 15 lat wspomniana Komisja Dwustronna.
Kościół chce uzyskać prawne potwierdzenie dla swych historycznych zwolnień podatkowych, osiągniętych jeszcze w 1948, gdy powstawało Państwo Izrael oraz na zachowanie swego dziedzictwa historycznego. Liczy również na odzyskanie przynajmniej niektórych skonfiskowanych przez Izrael dóbr lub na zadośćuczynienie za nie, np. kościoła-sanktuarium w Cezarei, przejętego przez państwo w latach pięćdziesiątych a następnie zrównanego z ziemią. Za szczególnie ważne dla bezpieczeństwa miejsc świętych, należących do Kościoła, przedstawiciele watykańscy uważają zapewnienie, że ewentualne spory będą rozstrzygane przez sądy izraelskie zgodnie z prawem, a nie, jak to się zdarza obecnie, przez polityków w sposób całkowicie poufny.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.