Obradowała komisja watykańsko-izraelska

W siedzibie Ministerstwa Spraw Zagranicznych Izraela odbyło się 9 lipca posiedzenie Stałej Dwustronnej Komisji Roboczej między Państwem Izrael a Stolicą Apostolską.

Przedmiotem obrad były w dalszym ciągu sprawy Porozumienia Gospodarczego między obu stronami. Ogłoszony przez watykańskie Biuro Prasowe komunikat po spotkaniu stwierdza, że „rozmowy toczyły się w atmosferze wielkiej serdeczności a obie delegacje wierzą, że przyczynią się do posunięcia naprzód rokowań ku upragnionemu Porozumieniu”.

Komunikat podaje również terminy następnych spotkań do końca tego roku. Przewidziano je na 26 sierpnia, 15-16 września, 14-15 października i 11-12 listopada. Ponadto, tak jak wcześniej zapowiadano, 10 grudnia br. odbędzie się w Watykanie posiedzenie plenarne Komisji.

Wczorajsze spotkanie było pierwsze po podróży Benedykta XVI do Ziemi Świętej w maju br., a zarazem w przededniu papieskiej audiencji dla prezydenta Stanów Zjednoczonych Baracka Obamy. Zdaniem wielu komentatorów, ta kalendarzowa zbieżność spotkania Komisji i wizyty gospodarza Białego Domu w Watykanie nie jest przypadkowa. Nie wykluczają oni, że w czasie tych rozmów ważne miejsce zajmą stosunki między Kościołem a Państwem Izrael.

Co najmniej od r. 2003 Tel Awiw jest szczególnie świadom amerykańskiego poparcia dla nadziei Kościoła katolickiego na osiągnięcie bezpieczeństwa prawnego i podatkowego w Izraelu. To właśnie jest celem rokowań watykańsko-izraelskich od 11 marca 1999. Od tamtego czasu czołowi przedstawiciele zarówno Kongresu, jak i rządu oraz dyplomaci USA występowali wielokrotnie na rzecz zachęcenia kolejnych rządów izraelskich do ściślejszego wypełniania umów zawartych już ze Stolicą Apostolską (w latach 1993 i 1997).

Stany Zjednoczone od dawna zachęcają Stolicę Apostolską do rozszerzania stosunków oficjalnych z Izraelem ze względu na sytuację Kościoła w Ziemi Świętej, jak również mając na uwadze wielki wkład obywateli amerykańskich – wiernych, sponsorów i innych – w jego materialne utrzymanie.

Gdy 30 grudnia 1993 Stolica Święta podpisywała tzw. Układ Podstawowy z Izraelem, który stał się później podstawą do nawiązania pełnych stosunków dyplomatycznych między nimi 15 czerwca następnego roku, przewidywano wówczas zawarcie kolejnych porozumień. Miały one regulować bardziej szczegółowo inne zagadnienia, w tym sprawy podatkowe i majątkowe Kościoła katolickiego w Izraelu. Tym właśnie zajmuje się od prawie 15 lat wspomniana Komisja Dwustronna.

Kościół chce uzyskać prawne potwierdzenie dla swych historycznych zwolnień podatkowych, osiągniętych jeszcze w 1948, gdy powstawało Państwo Izrael oraz na zachowanie swego dziedzictwa historycznego. Liczy również na odzyskanie przynajmniej niektórych skonfiskowanych przez Izrael dóbr lub na zadośćuczynienie za nie, np. kościoła-sanktuarium w Cezarei, przejętego przez państwo w latach pięćdziesiątych a następnie zrównanego z ziemią. Za szczególnie ważne dla bezpieczeństwa miejsc świętych, należących do Kościoła, przedstawiciele watykańscy uważają zapewnienie, że ewentualne spory będą rozstrzygane przez sądy izraelskie zgodnie z prawem, a nie, jak to się zdarza obecnie, przez polityków w sposób całkowicie poufny.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
22°C Środa
rano
29°C Środa
dzień
29°C Środa
wieczór
23°C Czwartek
noc
wiecej »