Reklama

Stąd nikt głodny nie odejdzie!

Na krakowskim Rynku Głównym odbyła się największa w Polsce Wigilia dla bezdomnych i potrzebujących zorganizowana już po raz 19. przez restauratora Jana Kościuszko i wielu jego współpracowników.

Reklama

Co roku w niedzielę poprzedzają Wigilię Bożego Narodzenia, krakowski Rynek zamienia się w wielki stół, przy którym miejsca nie brakuje dla nikogo.

Dla wszystkich, którzy przychodzą, a nawet przyjeżdżają z odległych miejscowości, przygotowanych zostało dziś ok. 200 tys. pierogów ruskich oraz z kapustą i grzybami, 10 tys. porcji karpia hodowanego w Dolinie Będkowskiej, a także ogromna ilość barszczu i zupy grzybowej z uszkami. Z kolei władze Krakowa ufundowały pokaźną ilość precli.

Na bieżąco były też rozdawane paczki zawierające np. konserwy, makarony, kasze, kakao, cukier, mąkę i słodycze. Te produkty cały czas przynosili krakowianie, by paczek starczyło dla wszystkich potrzebujących.

Jan Kościuszko mówi, że te paczki niejednokrotnie ratują życie i są pięknym gestem na zbliżające się święta. - Najbardziej wzruszające jest to, iż ludzie, którzy zostali wykluczeni ze swoich rodzin, dostając paczkę, dzielą ją i wiemy, że do tych rodzin i tak idą, by coś zanieść od siebie - mówi.

Obserwując stojących w niekończącej się kolejce do stołów, przy których wydawane są posiłki, łatwo można było dostrzec, iż na Rynek przyszła prawdziwa mozaika ludzi niejednokrotnie pokiereszowanych przez życie. Są młodsi i starsi, chorzy i niepełnosprawni. Są też rodziny z dziećmi, które z różnych przyczyn znalazły się w bardzo trudnej sytuacji życiowej.

- Pewnie zastanawia się pani, czemu tu dziś jestem? - zagaduje mnie starszy mężczyzna. Ma 72 lata, siwiuteńkie włosy i jasne, błękitne oczy. W kolejce stał onieśmielony, zawstydzony wręcz. Na Wigilię przyszedł po raz pierwszy. - Z roku na rok wszystko jest coraz droższe, coraz więcej wydaję też na leki. Mam bardzo skromną rentę - tak się potoczyły moje losy. I sam jestem na świecie. Nie mam już nikogo. Cieszę się, że mogę zjeść tu dziś ciepły posiłek - opowiadał.

Inni na Wigilię dla bezdomnych i potrzebujących przyjeżdżają co roku. To już taka ich tradycja.

- Bieda, choroby, brak pracy. Dlatego tu jesteśmy. Spotykamy się też każdego roku z ludźmi, którzy dzielą nasz los. Czekamy na to spotkanie. I na dobry barszcz oraz pierogi. Dobrze, że są tacy ludzie jak Jan Kościuszko, że głodnych nakarmią. Oby sił mu starczyło na kolejne lata - mówią.

W tym roku po raz pierwszy akcję wspierało krakowskie Arcybractwo Miłosierdzia, a w wydawanie posiłków włączyli się niepełnosprawni podopieczni Fundacji im. Brata Alberta prowadzonej przez ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego.

W przygotowanie Wigilii zaangażowało się też wiele firm i instytucji. Do restauracji Grupy Kościuszko M2B dołączyły też: Jeronimo Martins Polska S.A., Wawel SA, Bacówka Towary Tradycyjne Sp. z o.o. oraz FH ABC.

Warto dodać, że organizatorzy zadbali też o iście świąteczny klimat Wigilii - piękne kolędy śpiewał wszystkim najpierw chór dyrygowany przez Bogusława Grzybka, a następnie kilkuosobowy zespół.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
2°C Poniedziałek
rano
3°C Poniedziałek
dzień
3°C Poniedziałek
wieczór
2°C Wtorek
noc
wiecej »

Reklama