Turecki minister energetyki Taner Yildiz powiedział w sobotę, że Iran i Rosja będą w przyszłości mogły dostarczać gaz dla projektowanego gazociągu Nabucco, choć w założeniu ma on zredukować uzależnienie Europy do rosyjskich źródeł energii, a także Iran nie jest faworyzowanym jej źródłem.
Minister Yildiz wyraził taką opinię w wywiadzie dla prywatnej telewizji NTV przed planowanym na poniedziałek podpisaniem przez Turcję, Austrię, Bułgarię, Rumunię i Węgry - kraje tranzytowe - porozumienia w sprawie gazociągu Nabucco.
Turkmenistan zapewnił w piątek, że jest gotów dostarczać surowiec do gazociągu, możliwość udziału sygnalizował też Azerbejdżan.
Turcja, która uważa za przyszłych potencjalnych dostawców Rosję i Iran, nie zaprosiła Teheranu na poniedziałek do Ankary z racji jego kontrowersyjnego programu nuklearnego. USA mówią, że udział Iranu w Nabucco będzie możliwy dopiero po normalizacji stosunków dyplomatycznych.
Minister Yildiz podkreślił, że projekty energetyczne mogą nierzadko poprawiać międzynarodową atmosferę. Dodał, że Turcja ma informacje, że niektóre państwa europejskie już podpisały wstępne porozumienia z Iranem. Państw tych jednak nie wymienił.
Jako innych możliwych dostawców turecki minister wymienił Irak i Egipt.
Gazociąg Nabucco ma od roku 2014 roku transportować gaz kaspijski i z Bliskiego Wschodu zmniejszając zależność Europy od surowca z Rosji.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.