Reklama

Zglobalizowany świat potrzebuje świadectwa wiary

W coraz bardziej zlaicyzowanej Europie i zglobalizowanym świecie potrzeba ludzi wiary, gotowych mówić o Bogu w uniwersyteckich aulach. Te słowa stanowiły jedną z papieskich odpowiedzi na pytanie: Czego Kościół oczekuje od młodzieży akademickiej? Benedykt XVI postawił je w czasie przemówienia do uczestników Pierwszego Europejskiego Spotkania Studentów.

Reklama

Poświęcone ono było chrześcijańskiej obecności na uniwersytecie i zgromadziło żaków z 31 krajów. Papieska audiencja, przypadająca we wspomnienie św. Benedykta z Nursji, była głównym wydarzeniem europejskiego spotkania.

Benedykt XVI nawiązał do postaci Patrona Europy, zachęcając studentów, by tak jak on przez tworzenie kultury dążyli do ludzkiej i chrześcijańskiej dojrzałości. Wezwał zarazem, by swym życiem świadczyli o Chrystusie.

„Na uniwersytecie obecność chrześcijan staje się coraz bardziej konieczna, a zarazem fascynująca – mówił Papież. – Tak jak w minionych wiekach, wiara wzywa do wnoszenia niezastąpionego wkładu w poznanie, które we współczesnym społeczeństwie stanowi prawdziwą siłę sprawczą rozwoju. Od wiedzy, ubogaconej doświadczeniem wiary, zależy zdolność narodów do patrzenia z nadzieją w przyszłość i przezwyciężenia pokusy czysto materialistycznego postrzegania naszej natury i historii” – podkreślił Benedykt XVI.

Papież zachęcił studentów do osobistego poszukiwania Boga. Przypomniał młodym, że Eucharystia jest miejscem, gdzie dokonuje się także przemiana życia uczestniczących w niej osób. Wskazał też na ogromną rolę duszpasterstwa akademickiego.

W imieniu uczestników Papieża pozdrowił bp Marek Jędraszewski, wiceprzewodniczący komisji „Katecheza, szkoła i uniwersytet” Rady Konferencji Biskupich Europy, która zorganizowała spotkanie. Podkreślił, że audiencje dla świata uniwersyteckiego stały się już tradycją tego pontyfikatu. Wskazał zarazem, że obecne spotkanie jest poszukiwaniem nowego humanizmu na wyższych uczelniach.

„Po co zorganizowano to spotkanie? Aby ci młodzi studenci odkryli, jaka jest ich rola i miejsce na uniwersytetach i wyższych uczelniach, w których żyją i studiują, jako świadków Chrystusa” – powiedział Radiu Watykańskiemu bp Jędraszewski. Wyjaśnił, że dlatego tytuł spotkania ma dwie części: „Nowi uczniowie z Emaus” oraz „Jako chrześcijanie na uniwersytetach”. Przypomniał także, że zgodnie z tym, co profesorom i wykładowcom uniwersytetów europejskich dwa lata temu wytyczył Ojciec Święty, nowy humanizm polega na tym, żeby: po pierwsze, umieć krytycznie spojrzeć na to, co się dzieje we współczesnej kulturze; po wtóre, umieć spotkać się z Chrystusem, który niejako rozszerza racjonalność; a po trzecie, spotkać się z nim osobiście poprzez słuchanie Słowa i Eucharystię, by na koniec stać się Jego świadkami tak jak uczniowie z Emaus.

Bp Marek Jędraszewski dodał, że chodzi o to, by europejscy studenci mogli przeżyć i doświadczyć tych etapów dojrzewania. Stąd spotkanie jest dwuczęściowe. „Wczoraj przed południem były wystąpienia wybitnych profesorów europejskich z Holandii, Włoch, Francji i Rosji. Natomiast wczorajsze i dzisiejsze popołudnie w grupach językowych jest poświęcone wymianie doświadczeń i analizowaniu poszczególnych etapów składających się na to, by stać się świadkiem Ewangelii w środowiskach akademickich. To jest właśnie cel tego europejskiego spotkania, które swój szczyt osiągnęło podczas spotkania z Ojcem Świętym” – dodał bp Jędraszewski. Wyraził przy tym nadzieję, że zwłaszcza dla młodych studentów będzie to ogromne przeżycie, a jednocześnie zachęta, by robili wszystko, co możliwe, aby stać się świadkami Chrystusa tam, gdzie są i studiują.

„Bardzo ciekawym tematem jest połączenie wiary z nauką i, patrząc ogólnie, debata międzynarodowa” – powiedziała jedna z uczestniczek spotkania, Ola Krajewska z Opola. Podkreśliła zalety podziału na grupy językowe, co sprawia, że każdy może wypowiedzieć się w języku, który zna. „Dla mnie to spotkanie jest wspólnym zastanawianiem się nad problemami, które są wśród studentów, jak rosnący ateizm albo kryzys wiary. Jest to świetna okazja do zastanowienia się, co jako młodzi ludzie możemy zrobić, jak na naszych uniwersytetach możemy szerzyć wiarę i pokazać, że jest ona atrakcyjna. Poza tym dowiadujemy się, jak radzą sobie z tym np. Węgrzy, Niemcy, Anglicy, Włosi, i uczymy się od siebie – dodała Ola Krajewska. – Dla mnie to spotkanie jest właśnie taką wymianą zdań, która może coś zmienić w moim środowisku akademickim. Zwrócono uwagę na to, że powinniśmy więcej czytać Pismo Święte i to, co czytamy, zamieniać w czyn. Nie powinno się ograniczać tylko i wyłącznie do zachowywania wiary dla siebie, ale trzeba się nią dzielić poprzez dawanie przykładu” – powiedziała studentka z Opola.

Pierwsze Europejskie Spotkanie Studentów zakończy się w Rzymie jutro.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
4°C Niedziela
dzień
5°C Niedziela
wieczór
3°C Poniedziałek
noc
2°C Poniedziałek
rano
wiecej »

Reklama