Papież Franciszek wezwał do budowania z Chrystusem świata bardziej sprawiedliwego i braterskiego.
„Łaska Chrystusa, pobudza nas, byśmy stali się Jego współpracownikami w budowaniu świata bardziej sprawiedliwego i braterskiego, w którym każda osoba i każda istota może żyć w pokoju, w harmonii pierwotnego stworzenia Bożego” – stwierdził Papież podczas Mszy św. sprawowanej w bazylice watykańskiej w uroczystość świętej Bożej Rodzicielki Maryi.
Ojciec Święty komentując czytania liturgiczne dzisiejszej uroczystości podkreślił, iż pełnią czasu jest wypełnienie historii przez przyjście Chrystusa, osobista obecność Boga w naszej historii. Zauważył, że ta pełnia czasu wydaje się rozpadać w obliczu wielu form niesprawiedliwości i przemocy, które codziennie ranią ludzkość. A jednak ta wielka fala nic nie może uczynić przeciwko oceanowi miłosierdzia, który zalewa nasz świat. „Wszyscy jesteśmy powołani, aby zanurzyć się w tym oceanie, by dać się odrodzić, by przezwyciężyć obojętność uniemożliwiającą solidarność i porzucić fałszywą neutralność, która utrudnia wzajemne dzielenie się. Łaska Chrystusa, który urzeczywistnia oczekiwania zbawienia, pobudza nas, byśmy stali się Jego współpracownikami w budowaniu świata bardziej sprawiedliwego i braterskiego, w którym każda osoba i każda istota może żyć w pokoju, w harmonii pierwotnego stworzenia Bożego” – powiedział Papież.
Franciszek przypomniał, że Maryja jest Stolicą Mądrości, z której należy czerpać, aby mieć spójną interpretację nauczania Jezusa. Umożliwia też nam zrozumienie sensu wydarzeń, które dotykają nas osobiście, naszych rodzin, naszych krajów i całego świata. „Obejmij nas swoim błogosławieństwem w tym dniu Tobie poświęconym; ukaż nam oblicze Twojego Syna Jezusa, który daje całemu światu miłosierdzie i pokój” – zakończył swoją homilię Ojciec Święty.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.