Encyklika „Caritas in veritate” Benedykta XVI jest „antidotum na biurokrację państwa opiekuńczego. Opinię tę wyraził watykański sekretarz stanu, kardynał Tarcisio Bertone podczas uroczystości położenia kamienia węgielnego pod nową strukturę jednej z największych włoskich organizacji wolontariatu OJC w Padwie.
W placówce znajdą gościnę m.in. inwalidzi pracy, za których pobyt płacić będzie zakład ubezpieczeń społecznych INPS. Kard. Bertone pochwali tę współpracę, nazywając ją „obywatelską przyjaźnią”, która niedostatecznie jeszcze rozwinęła się w dzisiejszym społeczeństwie.
Mówiąc o nowej encyklice społecznej papieża jego najbliższy współpracownik zwrócił uwagę, że kładzie ona nacisk na dwa zjawiska. Po pierwsze „ciśnienie poważnego kryzysu międzynarodowego pozostawia głębokie ślady zubożenia i skurczenia się zasobów finansowych, odbijając się także i przede wszystkim na służbie zdrowia, na szczeblu krajowym i międzynarodowym”. Z drugiej strony, zdaniem kard. Bertone, „wartości życia ludzkiego i godności człowieka nie można sprowadzić do kwestii dobrobytu, do kalkulacji utylitarystycznych”. W praktyce, dodał watykański sekretarz stanu, „ekonomii daru” nie można sprowadzić ani do biurokratycznej opieki”, ani do „pomocniczości bez solidarności”.
Dobro wspólne, o którym mówi Benedykt XVI w swej encyklice, „nie jest wyłącznym apanażem Kościoła ani społeczeństwa obywatelskiego, lecz odbiciem wspólnego zaangażowania” - podsumował kard. Tarcisio Bertone.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.