Żadna działalność gospodarcza nie może sprowadzać się wyłącznie do zysku. Należy szanować prawa człowieka i respektować środowisko.
Przewodniczący komisji Iustitia et Pax Episkopatu Kanady przypomina o tym kanadyjskiemu ministrowi spraw zagranicznych. List przesłany przez ks. Brendana O’Breina do ministra Lawrenca Cannona związany jest z rabunkową działalnością kanadyjskiej firmy „Pacific Rim” działającej na terenie Salvadoru. Zajmuje się ona eksploatacją złota i srebra.
Przedstawiciel episkopatu zauważa, że z Salvadoru wciąż napływają niepokojące informacje o szkodach prowokowanych przez działalność kanadyjskiej kopalni. Do eksploatacji rud metali szlachetnych wykorzystywane są związki chemiczne, w tym trujące cyjanki. Złoża znajdują się głównie w górach, skąd spływa większość wód. Ich zanieczyszczenie toksycznymi związkami chemicznymi powstającymi przy pozyskiwaniu metali zagraża całemu krajowi i może doprowadzić do nieodwracalnych zmian w ekosystemie. Niepokojące jest także to, że zaledwie 3 proc. zysków firmy „Pacific Rim” trafia do ludności Salwadoru. List do ministra spraw zagranicznych Kanady kończy się apelem o zbadanie działalności wspomnianej firmy, gdy chodzi o przestrzeganie międzynarodowego ustawodawstwa w dziedzinie ochrony zasobów naturalnych i respektowania praw człowieka.
Wcześniej w tej sprawie wielokrotnie protestował Kościół Salwadoru. Biskupi apelowali do władz, by nie wyrażały zgody na eksploatację złóż przez inwestorów zagranicznych. Przypominali, że działalności kopalń nie można mierzyć tylko i wyłącznie w kategoriach zysków.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.