Po czternastu latach nieobecności na mały ekran wraca serial "Z Archiwum X". Amerykańska premiera sześciu nowych odcinków o parze agentów FBI poszukujących wyjaśnień dla zjawisk paranormalnych już w niedzielę, polska - dzień później.
W latach 90. serial zdobył ogromne uznanie fanów i krytyki. Stał się też swoistym fenomenem kulturowym, bawił się bowiem teoriami spiskowymi, legendami miejskimi, mitami o UFO i kosmitach, a racjonalne myślenie konfrontował ze zjawiskami nadnaturalnymi - niejednokrotnie takimi, co do których nauka nie ma stuprocentowego wyjaśnienia.
W nowych odcinkach w główne role agentów specjalnych Foxa Muldera oraz Dany Scully znów wcielili się 55-letni dziś David Duchovny oraz 47-letnia Gillian Anderson. Scenariuszem i reżyserią zajął się twórca serii, Chris Carter.
Odgrywany przez Duchovnego Fox Mulder to wykształcony na Oxfordzie psycholog, absolwent akademii FBI i doskonały policjant. Opętała go jednak obsesja odnalezienia siostry, która jeszcze w dzieciństwie zniknęła w tajemniczych okolicznościach. Z czasem przejmuje Archiwum X - marginalną sekcję Federalnego Biura Śledczego, gdzie zbierane są akta spraw niewyjaśnionych, wykraczających poza racjonalne wytłumaczenie. Sprawia to, że przylega do niego przezwisko "nawiedzony", a inni agenci - pomimo sukcesów w pracy - nie traktują go poważnie.
Dana Scully, w którą wcieliła się 47-letnia Anderson, to natomiast absolwentka fizyki i lekarz medycyny sądowej, zatrudniona przez amerykańską policję federalną. Charakteryzuje ją skrupulatność i trzeźwa ocena faktów, w pracy agenta kieruje się przede wszystkim logicznym rozumowaniem i zazwyczaj racjonalnie tłumaczy nietypowe teorie partnera. Początkowo skierowano ją do Archiwum X, by relacjonowała przełożonym działania Muldera. Z czasem z kolegą z pracy łączy ją coraz bliższa więź, a wiara w możliwości nauki zostaje poddana poważnej próbie.
Dziewięć sezonów "Z Archiwum X" powstało w latach 1993-2002 (w Polsce wyświetlane były od 1996 roku). Na podstawie serialu nakręcono też dwa filmy pełnometrażowe ("Z Archiwum X: Pokonać przyszłość" i "Z Archiwum X: Chcę wierzyć"), spinn-off w postaci 13-odcinkowej serii "Samotni strzelcy", splotła się z nim ponadto inna produkcja Chrisa Cartera - "Millenium" (z Lancem Henriksenem w roli głównej). Gościnnie w "Z Archiwum X" wystąpiło też kilka gwiazd, m.in. Burt Reynolds, Lucy Liu oraz Jack Black.
Aktorski duet Duchovny-Anderson oraz niecodzienna tematyka utrzymana w konwencji kryminału, czasem nawet kina noir, potrafiły przyciągnąć miliony widzów spoza hermetycznego kręgu odbiorców science-fiction. Twórcy otrzymali wiele nagród - pięć Złotych Globów, 16 Emmy, pięć Saturnów (przyznawanych najlepszym produkcjom z gatunku science-fiction), ponadto 111 razy nominowano ich w różnych kategoriach w innych konkursach. W 2012 roku magazyn Entertainment Weekly umieścił "Z Archiwum X" na 4. miejscu w rankingu 25 najbardziej kultowych serii ostatniego ćwierćwiecza.
Według "New York Timesa" to Duchovny zainicjował powrót do Archiwum X, kontaktując się w tej sprawie przed rokiem z Anderson i Carterem. To pociągnęło za sobą rozmowy z producentami. Zdjęcia trwały od czerwca do sierpnia 2015 roku. Wykonano je w Vancouver w Kanadzie.
W wywiadzie udzielonym w październiku 2015 roku na nowojorskim Comic Con Carter tłumaczył, że nadszedł właściwy moment, by dokończyć opowieść o Archiwum X. "To czas paranoi. Czas, w którym ludzie znów mówią o spiskach. Czas, gdy rząd przyznaje się, że cię szpieguje. Żyjemy więc w nowym, wspaniałym świecie" - powiedział.
Według niego wątki w najnowszej serii będą czytelne zarówno dla nowych widzów, jak i oddanych fanów. "Widać to od początku - w pewnym sensie wyjaśniamy, kim są Mulder i Scully, gdzie byli, co robili i czym jest ich relacja" - mówił. Zaznaczył jednak, że serial wznowiono przede wszystkim z myślą o najwierniejszych sympatykach.
Najnowszą serię Cartera tworzy sześć 60-minutowych odcinków. W pierwszym Mulder i Scully znów angażują się w sprawę domniemanego uprowadzenia przez kosmitów. Oprócz głównych bohaterów w nowych epizodach pojawią się aktorzy znani z dawnych lat: William B. Davis, czyli pamiętny "Palacz", Mitch Pileggi (dyrektor Walter Skinner) oraz Annabeth Gish (agentka specjalna Monica Reyes z serii 8. i 9.).
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.