O pilne rozpoczęcie negocjacji w procesie pokojowym na Bliskim Wschodzie zaapelował do wspólnoty międzynarodowej na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ abp Bernardito Auza.
Stały przedstawiciel Stolicy Apostolskiej przy tej organizacji podkreślił konieczność uregulowania relacji izraelsko-palestyńskich, a także rozwiązania dramatycznej sytuacji w Syrii.
Abp Auza przypomniał słowa Papieża wypowiedziane podczas tegorocznego spotkania z korpusem dyplomatycznym, w których wyraził życzenie, „by ten nowy rok mógł uleczyć głębokie rany, dzielące Izraelczyków i Palestyńczyków oraz umożliwił pokojowe współistnienie dwóch narodów, które – jestem tego pewien – z głębi serca nie pragną niczego innego jak pokoju!”. W tym kontekście watykański dyplomata podkreślił konieczność wznowienia procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie. Jego brak powoduje eskalację nienawiści w regionie i podważa wiarygodność porozumień z Oslo zawartych w 1993 r. Zaapelował ponadto do wspólnoty międzynarodowej o wsparcie negocjacji między Izraelem i Palestyną.
Abp Auza wskazał na podpisane między Stolicą Apostolską i Palestyną porozumienie dwustronne. Weszło ono w życie 2 stycznia 2016 r. i jest dowodem dialogu i współpracy. Dotyczy ono statusu i działalności Kościoła w Palestynie. Ze względu na złożoną sytuację na Bliskim Wschodzie i prześladowanie tamtejszych chrześcijan jest ono dobrym przykładem dla innych państw o większości muzułmańskiej.
Watykański dyplomata zaapelował także do wspólnoty międzynarodowej o szybkie rozwiązanie trwającego już niemal pięć lat konfliktu w Syrii. Potępił akty terrorystyczne w Syrii i Iraku, podyktowane szerzącym się ekstremizmem i fundamentalizmem. Zwrócił uwagę na rosnący udział w konflikcie bojowników z całego świata, szerzących terror na tle religijnym i etnicznym. Powołując się na słowa Franciszka podczas spotkania z dyplomatami zaapelował do wspólnoty międzynarodowej o zaprzestanie handlu bronią w regionie oraz zintensyfikowanie pomocy humanitarnej.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.