Niemieckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych potwierdziło informację somalijskich piratów o zwolnieniu w sobotę uprowadzonego ponad dwa miesiące temu niemieckiego frachtowca i jego załogi. Według MSZ Niemiec chodzi o jednostkę MV Victoria. Niemieckie MSZ potwierdziło informację somalijskich piratów o zwolnieniu uprowadzonego ponad dwa miesiące temu frachtowca
Niemieckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych potwierdziło informację somalijskich piratów o zwolnieniu w sobotę uprowadzonego ponad dwa miesiące temu niemieckiego frachtowca i jego załogi. Według MSZ Niemiec chodzi o jednostkę MV Victoria.
Berlin nie potwierdził natomiast informacji piratów na temat wypłacenia okupu w wysokości 1,8 mln USD za zwolnienie jednostki.
"Mogę potwierdzić, że statek nie znajduje się już w rękach piratów" - powiedział w sobotę rzecznik resortu niemieckiej agencji dpa.
Wcześniej w rozmowie telefonicznej z agencją AFP, przywódca piratów Mohamed Abdi oświadczył ze swej siedziby w somalijskim mieście Eyl, iż po otrzymaniu przez piratów pieniędzy, niemiecki frachtowiec został zwolniony nad ranem i wypłynął z tego portu.
MV Victoria pływał pod banderą karaibskiego państwa Antigua i Barbuda. Na początku maja został zaatakowany 120 mil morskich na północ od somalijskiego miasta portowego Bosaso. Według MSZ w Berlinie na pokładzie nie było Niemców; 11-osobowa załoga składała się wyłącznie z obywateli Rumunii.
Statek był wówczas w drodze z Indii do Arabii Saudyjskiej z ładunkiem 10 tys. ton ryżu.
AFP informowała, że uwolniona jednostka to frachtowiec Hansa Stavanger, uprowadzony 4 kwietnia. Niemiecki MSZ nie potwierdził jednak tej informacji. "Sztab kryzysowy intensywnie pracuje nad rozwiązaniem" w sprawie Hansa Stravanger - powiedział rzecznik ministerstwa.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.