Benedykt XVI nie zajmował się pracami konserwatorskimi w Kaplicy Paulińskiej w Pałacu Apostolskim i prowadzącym je specjalistom nie nakazał zachować zmian, wprowadzonych później na znajdującym się tam fresku Michała Anioła, przedstawiającym ukrzyżowanie św. Piotra.
Tak dyrektor Muzeów Watykańskich prof. Antonio Paolucci odpowiada na łamach „L'Osservatore Romano” na tego rodzaju zarzut, postawiony papieżowi w piątkowym dodatku do dziennika „La Repubblica” .
W materiale poświęconym zakończonym w połowie czerwca pracom w Kaplicy Paulińskiej mowa jest o różnicy zdań między prowadzącymi je – i obserwującymi – historykami sztuki; jedni byli za usunięciem przy tej okazji poprawek, dokonanych najprawdopodobniej przez pracujących w niej pół wieku po Michale Aniele włoskich artystów Federico Zuccariego i Lorenzo Sabatiniego, drudzy za ich pozostawieniem. Chodziło o tkaninę, którą zasłonięto części intymne św. Piotra oraz gwoździe, którymi został on przybity do krzyża (Michał Anioł nie namalował ich, dla podkreślenia, że apostoł sam wybrał ten rodzaj śmierci i nie musiał być przybity do krzyża).
W obliczu odmiennych zdań, stwierdzała włoska gazeta, „zdano się na decyzję papieża”. Jej rezultatem było pozostawienie dotychczasowego wyglądu malowidła. Stało się tak, wyjaśnia prof. Paolucci, ponieważ „są świadectwem historii, a historii się nie wykreśla”. Dodaje, że decyzja w tej sprawie miała wyłącznie charakter techniczny i „pozbawiona była podtekstów natury teologiczno-politycznej”.
„Zawód historyka sztuki zobowiązuje nas do zachowania modyfikacji, jakie przekazała nam historia. Inni, kompetentni w innych dziedzinach, powiedzą nam, jako historycy, dlaczego doszło do tych modyfikacji. Pewne jest, że Benedykt XVI nie ma nic wspólnego z naszymi decyzjami. Niepoważne jest podejrzenie, że papież mógłby interweniować w sprawach związanych z teorią i praktyką konserwacji zabytków” – podkreślił na zakończenie dyrektor Muzeów Watykańskich.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.