Abp Gądecki zaprosił Rząd RP na Jubileusz 1050-lecia Chrztu Polski.
Dnia 5 lutego abp Stanisław Gądecki w imieniu Konferencji Episkopatu Polski przekazał na ręce Pani Premier Beaty Szydło zaproszenie dla Rządu Rzeczypospolitej Polskiej na obchody Jubileuszu 1050-lecia Chrztu naszego kraju.
Przed 50 laty Jubileusz 1000-lecia Chrztu Polski była zakłócany przez władze komunistyczne. Obecne przygotowania świadczą o większym zrozumieniu, iż chrzest miał także znaczenie państwowotwórcze – podkreśla Biuro Prasowe KEP. W związku z tym wszyscy są zaproszeni na obchody jubileuszowe, które będą miały miejsce w Gnieźnie i w Poznaniu w dn. od 14 do 16 kwietnia.
I tak, 14 kwietnia w Gnieźnie będzie m.in. uroczysta Msza Święta w katedrze, przy relikwiach św. Wojciecha jak również celebracja jubileuszowa w Ostrowie Lednickim, gdzie na pamiątkę rocznicy chrztu zabrzmi dzwon "Mieszko i Dobrawa". 15 kwietna obchody będą kontynuowane w Poznaniu, gdzie po raz pierwszy poza Warszawą odbędzie się Zgromadzenie Narodowe z udziałem 1200 osób, w tym wielu ważnych gości w Europy i świata. 16 kwietnia w godzinach popołudniowych można będzie wysłuchać jubileuszowego Oratorium 966.pl w wykonaniu Filharmonii Poznańskiej. Następnie z fary do katedry poznańskiej przejdzie procesja maryjna, która zakończy się Eucharystią.
Już teraz zainteresowaniem cieszy się świętowanie na INEA Stadion w Poznaniu w dn. 16 kwietnia. Centralnym wydarzeniem na 30-tysięcznym stadionie będzie Msza Święta z chrztem dorosłych i posłaniem do głoszenia Ewangelii. W drugiej części spotkania zaplanowano historyczny quiz multimedialny "Człowiek 1050-lecia" oraz musical "Jezus Christ Superstar" w wykonaniu Teatru Muzycznego w Poznaniu.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.