To będzie zgodny Jubileusz

Abp Gądecki zaprosił Rząd RP na Jubileusz 1050-lecia Chrztu Polski.

Dnia 5 lutego abp Stanisław Gądecki w imieniu Konferencji Episkopatu Polski przekazał na ręce Pani Premier Beaty Szydło zaproszenie dla Rządu Rzeczypospolitej Polskiej na obchody Jubileuszu 1050-lecia Chrztu naszego kraju.

Przed 50 laty Jubileusz 1000-lecia Chrztu Polski była zakłócany przez władze komunistyczne. Obecne przygotowania świadczą o większym zrozumieniu, iż chrzest miał także znaczenie państwowotwórcze – podkreśla Biuro Prasowe KEP. W związku z tym wszyscy są zaproszeni na obchody jubileuszowe, które będą miały miejsce w Gnieźnie i w Poznaniu w dn. od 14 do 16 kwietnia.

I tak, 14 kwietnia w Gnieźnie będzie m.in. uroczysta Msza Święta w katedrze, przy relikwiach św. Wojciecha jak również celebracja jubileuszowa w Ostrowie Lednickim, gdzie na pamiątkę rocznicy chrztu zabrzmi dzwon "Mieszko i Dobrawa". 15 kwietna obchody będą kontynuowane w Poznaniu, gdzie po raz pierwszy poza Warszawą odbędzie się Zgromadzenie Narodowe z udziałem 1200 osób, w tym wielu ważnych gości w Europy i świata. 16 kwietnia w godzinach popołudniowych można będzie wysłuchać jubileuszowego Oratorium 966.pl w wykonaniu Filharmonii Poznańskiej. Następnie z fary do katedry poznańskiej przejdzie procesja maryjna, która zakończy się Eucharystią.

Już teraz zainteresowaniem cieszy się świętowanie na INEA Stadion w Poznaniu w dn. 16 kwietnia. Centralnym wydarzeniem na 30-tysięcznym stadionie będzie Msza Święta z chrztem dorosłych i posłaniem do głoszenia Ewangelii. W drugiej części spotkania zaplanowano historyczny quiz multimedialny "Człowiek 1050-lecia" oraz musical "Jezus Christ Superstar" w wykonaniu Teatru Muzycznego w Poznaniu.

«« | « | 1 | » | »»
 • Savonarola
  06.02.2016 03:39
  To juz od ponad tysiaca lat Polacy utrzymuja Watykan...
 • Józef PiotrN
  06.02.2016 21:26
  Dlaczego Matkę Boską można było nazwać Królową Polski, a Chrystusa nie można? Jeżeli Matka jest Królową, to jej Syn tez może być Królem! I co z przysięgą przypomnianą i powtórzoną na Jasnej Górze przez Jana Pawła II „Przyrzekamy uczynić wszystko (...) aby Polska była rzeczywistym Królestwem Twoim i Twego Syna, poddanym całkowicie pod Twoje panowanie”. Tej wielkiej przysięgi nie możemy się wyprzeć, ani jej łamać. Czy rzeczywiście w tych słowach Jan Paweł II nie nazwał Chrystusa Królem Polski? Chrystus przed odejściem z tego świata powiedział: „Dana Mi jest wszelka władza w Niebie i na Ziemi” (Mt 26, 18-20). Tu chodzi, nie o politykę, ale o akt wiary na Ziemi, posłuszeństwa Chrystusowi i przypomnienia o podporządkowaniu się dobrowolnym władców pod względem religijnym wraz z narodami oraz stanowienia prawa zgodnego z Dekalogiem. A decyduje o tym Chrystus, który w obliczu grożącej śmierci na pytanie Namiestnika:-„Czy Ty jesteś królem żydowskim?” Jezus odpowiedział ; -„Tak. Ja nim jestem” (Ewangelia wg św. Mateusza 27, 11-12).
  Apokalipsa św. Jana (15, 3-4): „Dzieła Twoje są wielkie i godne podziwu, Panie, Boże wszechwładny. Sprawiedliwe i wierne są Twoje drogi, o Królu narodów!” Skoro Bóg oficjalnie ustanowił w Chrystusie Króla wszystkich narodów, to z tego wynika, że w tym i Polski. Tylko dlaczego wrogowie naszej Ojczyzny zabraniają nazwania Chrystusa Królem Polski? Metropolita wrocławski Marian Gołębiewski w wypowiedzi Dla tyg. Niedziela nr48 o Chrystusie zaznacza „że jeśli jest Królem Wszechświata, to znaczy, że jest Królem wszystkich narodów: i Polski, i Francji, i Austrii i wszystkich innych krajów.” Dlatego należy najszybciej przeprowadzić intronizację w tym jubileuszowym roku 2016 r.

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  12°C Poniedziałek
  rano
  18°C Poniedziałek
  dzień
  20°C Poniedziałek
  wieczór
  18°C Wtorek
  noc
  wiecej »