Reklama

Legnica: 10 lat Duszpasterstwa Osób Niepełnosprawnych

Kongres Osób Niepełnosprawnych przygotowany w 1999 r. pod hasłem: „Jesteśmy dziećmi jednego Ojca” zapoczątkował w diecezji legnickiej prace Duszpasterstwa Osób Niepełnosprawnych oraz powstanie Wolontariatu Osób Niepełnosprawnych Diecezji Legnickiej.

Reklama

Był on inspiracją do podejmowania rozmaitych działań o charakterze lokalnym i ogólnodiecezjalnym w środowiskach osób niepełnosprawnych. Zadaniem Kongresu było pokazanie, przybliżenie, zrozumienie roli i miejsca osób niepełnosprawnych w Kościele i w społeczeństwie.
 
Obecnie, po 10 latach, przygotowywany jest II Kongres Osób Niepełnosprawnych Diecezji Legnickiej pod hasłem „Otoczmy troską życie duchowe osób niepełnosprawnych”. Jego zadaniem będzie z jednej strony podsumowanie minionych lat i tego, co zostało zrobione na rzecz osób niepełnosprawnych, z drugiej strony – określenie nowych zadań, nowych działań zmierzających do tego, aby osoby niepełnosprawne nie pozostawały na marginesie, ale mogły włączać się w życie społeczne, polityczne, kulturalne i religijne.
 
Najważniejszym przedsięwzięciem po I Kongresie jest coroczna diecezjalna pielgrzymka osób niepełnosprawnych do Krzeszowa. W pierwszą sobotę września w sanktuarium Matki Bożej łaskawej gromadzi się ok. 4, 5 tysiąca pielgrzymów – osoby niepełnosprawne, ich rodziny, opiekunowie, wolontariusze i pracownicy instytucji działających na rzecz osób niepełnosprawnych (ośrodki pomocy społecznej, domy samopomocy, domy pomocy społecznej, szkoły i przedszkola specjalne). Na program spotkania składają się: Msza św. poprzedzona krótką konferencją, a po Mszy św. program artystyczny (spektakle teatralne, koncerty, lot balonem, występ grupy cyrkowej itp.). Od 2004 r. duszpasterstwo osób niepełnosprawnych przyznaje wyróżnienie „Przyjaciel Osób Niepełnosprawnych” , szczególnie zasłużonym  osobom i instytucjom.
Kolejnym przedsięwzięciem, które obejmuje diecezję legnicką, są spotkania opłatkowe osób niepełnosprawnych. Początkowo odbywały się w Legnicy, Mysłakowicach i Bolesławcu, obecnie także w Bogatyni i Jeleniej Górze. W „opłatkach” uczestnicy każdego roku kilkaset osób niepełnosprawnych wraz z rodzinami. W klimacie Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku pozostaje także integracyjny bal sylwestrowy osób niepełnosprawnych przygotowywany od kilku lat w Legnicy pod koniec grudnia dla ponad 500 osób.
 
Wszystkie te spotkania są zawsze okazją do wspólnej modlitwy i wspólnej zabawy, do wymiany doświadczeń, a dla wielu osób niepełnosprawnych po prostu jedyną okazją, by wyjść z domu i spotkać się z ludźmi. Naszym sukcesem jako duszpasterstwa osób niepełnosprawnych jest to, że do przygotowania pielgrzymek, opłatków, balu, jak tez wielu innych imprez, jakie odbywają się w poszczególnych miastach, włączają się nie tylko parafie, ale i organizacje działające na rzecz niepełnosprawnych i instytucje (gminy, ośrodki pomocy społecznej, instytucje kultury).
 
Tematy dotyczące osób niepełnosprawnych od lat pojawiają się na łamach edycji legnickiej Tygodnika Katolickiego Niedziela. Zainteresowanie tą problematyką zaowocowało przyznaniem gazecie I miejsca w konkursie ogłoszonym przez Urząd Marszałkowski we Wrocławiu z okazji Europejskiego Roku Osób Niepełnosprawnych – Media przyjazne niepełnosprawnym.
 
Z inicjatywy ówczesnego biskupa pomocniczego diecezji legnickiej Stefana Regmunta w 2002 r. odbyła się ogólnopolska pielgrzymka osób niepełnosprawnych i ich rodzin do Lourdes przygotowywana przy współpracy z Caritas Polska. Wzięło w niej udział ponad.500 osób.  W 2000 roku Diecezjalne Duszpasterstwo Osób Niepełnosprawnych Diecezji Legnickiej współpracowało przy organizacji Narodowej Pielgrzymki do Rzymu.  
 
Obok przedsięwzięć obejmujących całą diecezję wolontariusze działają także w swoich parafiach i organizacjach, gdzie podejmują szereg inicjatyw na rzecz osób niepełnosprawnych. O ile jest to możliwe, są one tak przygotowywane, aby osoby niepełnosprawne nie były jedynie ich biernymi odbiorcami, uczestnikami, ale by włączały się w realizację tych inicjatyw.
 
Praca wolontariuszy jest dostrzegana nie tylko w diecezji, ale także w kraju. W 2002 r. Państwo Joanna i Aleksander Płotniccy z Lubina od lat działający w środowisku osób z upośledzeniem umysłowym zostali laureatami nagrody Totus.
 
Jednym z najważniejszych  wydarzeń było wydanie przy współpracy z PFRON albumu „Jan Paweł II wielki przyjaciel osób niepełnosprawnych”. Publikacja zawiera relacje osób niepełnosprawnych – mieszkańców  naszej diecezji ze spotkań z Janem Pawłem II oraz refleksje o tym, jak pontyfikat papieża Polaka wpłynął na przeżywanie niepełnosprawności przez samych niepełnosprawnych, członków ich rodzin, tych, którzy z osobami niepełnosprawnymi współpracują.
Po przeniesieniu ks. bp Stefana Regmunta na Ordynariusza Diecezji Zielonogórsko- Gorzowskiej opiekunem Diecezjalnego Duszpasterstwa Osób Niepełnosprawnych Diecezji Legnickiej został ks. biskup Marek Mendyk.  
 
Zbliżający się Kongres pozwoli na podsumowanie dotychczasowych działań, będzie okazją do refleksji, jak jeszcze lepiej współpracować dla dobra osób niepełnosprawnych, dbając także o rozwój ich życia duchowego, religijnego.
«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
3°C Środa
wieczór
0°C Czwartek
noc
0°C Czwartek
rano
3°C Czwartek
dzień
wiecej »

Reklama